23 Tetor 2018

Uta Ibrahimi i bashkohet fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”

Prishtinë, 8 tetor - Alpinistja e parë shqiptare nga Kosova që është ngjitur në majën më të lartë në botë, Everestin me 8848 metra lartësi mbidetare, Uta Ibrahimi, i është bashkuar fushatës së madhe “Ta Pastrojmë Kosovën”.

Uta ka filluar ekspeditën e saj të ngjitjes në 14 majat më të larta të botës “14 Majat e Himalayave”, ku deri më tani është ngjitur në katër prej tyre.

Nga 7200 metra lartësi mbidetare në majën e gjashtë më të lartë në botë, Cho Oyu, Uta ka dhënë një mesazh për të gjithë qytetarët që të bëhen pjesë e aktiviteteve të fushatës më të madhe në vend për ruajtjen e mjedisit “Ta Pastrojmë Kosovën”.

“Këto ditë në Kosovë janë duke u organizuar aksione për pastrimin e mbeturinave të Kosovës. Unë sot jam drejt ngjitjes së majës së gjashtë më të lartë në botë Cho Oyu. Për momentin jam në 7200 metra lartësi mbidetare. Gjatë ekspeditave të mija të 14 majave, unë promovoj Kosovën dhe bukuritë e saj. Andaj, sot për juve kam një mesazh. Ta pastrojmë, ta ruajmë dhe ta duam Kosovën”, thuhet në video-mesazhin e Uta Ibrahimit. 

Ekspedita “14 Majat e Himalayave” e Uta Ibrahimit pritet të përfundojë në vitin 2023. Ajo do të bëhet një nga 40 alpinistët, të cilët deri në vitin 2017 kanë ngjitur të gjitha 14 majat më të larta të botës, tri prej të cilave janë gra.

Uta, e cila punon edhe si udhërrëfyes malor në Kosovë, synon të bëhet gruaja e parë nga Ballkani që është ngjitur në të gjitha këto maja.

Let’s Do It Kosova ju njofton se fushata “Ta Pastrojmë Kosovën” e cila ka nisur më 15 shtator po rritet dita ditës.

Çdo ditë po organizohen aktivitete të shumta jo vetëm për largimin e mbeturinave, por edhe për vetëdijesimin e qytetarëve për ruajtjen e mjedisit.

Fushata “Ta Pastrojmë Kosovën” vazhdon deri më 15 dhjetor.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 tetor 2018  - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim deputetin e Parlamentit të Gjermanisë, Peter Beyer. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë të Kosovës. (Ministria për Forcën e Sigurisë të Kosovës në Prishtinë, ora 9:25)

- Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Prizren, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët formimi i grupeve punuese për Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes, Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjin për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim zëvendës-ndihmës sekretarin e shtetit amerikan, Matthew Palmer.  (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Me rastin e vizitës së zotit Peter Beyer, deputet në Bundestag, në Kosovë, Ambasada Gjermane organizon një takim me gazetarë. (Ambasada Gjermane, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon hapjen e  fushatës së titulluar “Dhuna nuk arsyetohet”.  (Sheshi ”Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit për mbështetjen e punës së AKI-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit me temë “Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial sipas këndvështrimit dhe vlerësimit të qytetarëve". (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës pret në takim zëvendës ndihmës Sekretarin e Shtetit Amerikan, Matthew Palmer. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:45)

- Ministri për Forcën e Sigurisë të Kosovës, Rrustem Berisha dhe Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Ministrisë se FSK-së, ora 10:50)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Propozim - vendimit të Qeverisë për kandidatet për kryesues të Bordit të ZRRE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të paraqiten rekomandimet e KDI-së, lidhur me të drejtat e punëtorëve në sektorin privat dhe rreziqet me të cilat përballen në vendin e punës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Mbrojtjes të Malit të Zi,  Predrag Bošković. (Kabineti i Presidentit, ora 11:20 - vetëm pamje)

- Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë mban onferencën për media e cila i dedikohet rastit të ndodhur në fshatin Studenicë të Komunës së Istogut, vizita e pelegrinëve serb. (Drejtoria Rajonale e Policisë - Pejë  ora 13:00)

- Qendra për Paqe dhe Tolerancë në përkrahje nga OSBE dhe në bashkëpunim me Komunën e Vitisë dhe me shkollat e mesme në këtë komunë organizon aktivitetin e pastrimit të Parkut të Qytetit në Viti. (Parku i Qytetit në Viti, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i kërkesave të Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës lidhur me Projektligjin për Pagat dhe Zyrtarët Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së parë të Shkollës së Lartë Profesionale - Cacttus Education. (Hotel Sirius, ora 15:00)