07 Qershor 2020

Sot do të mbajë mot me diell dhe relativisht i nxehtë

Prishtinë, 30 qershor - Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave anticiklonike.

Në këtë situatë meteorologjike sipas IHK-së do të mbajë mot me diell dhe relativisht i nxehtë.

Indeksi UV do të jetë shumë i lartë (respekto këshillat e Institutit Kombëtar për Shëndet Publikë, që nënkupton se në intervalin kohor ndërmjet orës 10-17, lëvizjet të jenë sa më të kufizuara, ose të përdoren masat mbrojtëse).

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-16 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-29 gradë Celsius.
Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i veriut.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës ndalon qarkullimin e automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy drejtimet e lëvizjes për shkak të zhvillimit të punimeve. (Segmenti “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, ora 10:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:00)