21 Shkurt 2018

Sipërfaqja e ozonit në Azinë Lindore rritet për shkak të shtimit të ndotjes

Seul, 6 shkurt - Në raportin e parë të vlerësimit të sipërfaqes së ozonit në botë thuhet se ndotja e ozonit po ulet në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara dhe Evropës Perëndimore, por nivelet janë rritur në Azinë Lindore.

Raporti bazohet në pothuajse të gjitha vëzhgimet e sipërfaqes së ozonit në nivel global nga gati pesë mijë stacione monitorimi.

Raporti tregon se në Kinë, Korenë e Jugut, Japoninë Jugore dhe pjesë të Evropës Jugore nivelet e ozonit kanë qenë mbi 70 mikrogramë për metër kub për më shumë se 15 ditë në vit, gjatë periudhës 2010 deri në 2014.

Megjithëse nivelet e ozonit në pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut dhe në Evropë u ulën ndjeshëm gjatë kësaj periudhe, edhe në disa pjesë të ShBA-së, duke përfshirë Kaliforninë, Arizonën, Koloradon dhe Teksasin, ka pasur gjithashtu mbi 15 ditë në vit me këtë nivel ozoni.

Ozoni troposferik ose sipërfaqor është një lloj gazi serrë dhe ndotës ajri. Nëse gjendet në nivele të larta, ai është i dëmshëm për shëndetin e njeriut dhe ekosistemin, si edhe ul rendimentin e kulturave bujqësore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shkurt 2018 - Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të pres në takim anëtarët e Komisionit për Kompensimin e Viktimave të Krimit, për të shënuar Ditën Evropiane të Viktimave të Krimit. (Ndërtesa e Ministrisë së Drejtësisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Instituti Demokratik i Kosovës - Transparency International Kosova organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2017” i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, Rr. ”Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ish objekti i gjykatës, ora 10:00)

- Zëvendësshefja e ambasadës së SHBA-ve, Colleen Hyland, do të flasë në ceremoninë e përfundimit të renovimit gjithëpërfshirës të shkollës së mesme “Bahri Haxha” që është financuar përmes një donacioni nga Programi i Ndihmës Humanitare të Komandës së SHBA-ve për Evropë dhe koordinuar nga Zyra për Koordinim të Mbrojtjes e Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë. (Shkolla e mesme “Bahri Haxha” në Vushtrri, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme, për shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Gjeneral Sir James Everard, zëvendës komandant suprem i forcave aleate për Evropë dhe nga admirali James Foggo III, komandant i komandës së forcave të përbashkëta aleate në Napoli mbajn konferencë të përbashkët për shtyp. (Porta Kryesore te selia e KFOR-it, kampi “Film City”, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inagurimit të zyreve të reja të kompanisë KiKxxl & evroTarget LLC me seli në Prishtinë. (Adresa, rruga B “Alpet Shqipëtare”, p.n. ora 15:00)

- Me mbështetjen e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, hapet e ekspozita  personale e Uta Ibrahimit, femra e parë shqiptare që u ngjit në majen më të lartë në tokë - Majen e  Everestit, në Himalaje, Nepal. (Galeria e Qytetit në Gjilan, ora 18:00)

- Galeria Qahili është nikoqire e Ekspozitës Ndërkombëtare të Fotografisë “Fokus 2017” ku do te paraqiten 55 artistë të fotografisë nga 20 shtete. (Galeria Qahili, ora 19:00)