05 Mars 2021

Sektori i energjisë është një ndër ndotësit më të mëdhenj

Prishtinë, 14 tetor - Sot, në hapësirat e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Grupi i Deputetëve të Gjelbër (GDGj) në bashkëpunim me Institutin Kombëtar Demokratik (NDI), ka mbajtur debatin me temën: “Potenciali energjetik i Kosovës dhe problemet mjedisore”.

Në këtë takim, për të ndarë shqetësimet e tyre për çështje të ndryshme mjedisore, që afektojnë drejtpërdrejt jetën e qytetarëve, të ftuar ishin përfaqësues nga shoqëria civile, që merren ekskluzivisht me sektorin e energjisë dhe me çështje mjedisore.

Deputetja Mimoza Kusari – Lila, njëkohësisht edhe kryesuese e Grupit të Deputetëve të Gjelbër, në hapje të këtij takimi falënderoi shoqërinë civile për kontributin e saj për shtytje përpara të kauzave në mbrojtje të mjedisit, duke përmendur iniciativat e fundit të ndërmarrura nga organizata të ndryshme, në veçanti iniciativat kundër ndotjes dhe degradimit të lumenjeve.

Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani, e ftuar në cilësinë e panelistes, vlerësoi lart natyrën e një takimi të tillë, duke shtuar se trajtimi i temave si kjo, lidhet direkt me shëndetin e qytetarëve.

Kryetarja Osmani tha se mbrojta e ambientit hyn në top tri prioritet e saj që nga koha kur ushtron detyrën e kryeparlamentares.

Duke konsideruar se gjendja aktuale e ambientin është e rënduar, ajo përmendi se sektori i energjisë është një ndër ndotësit më të mëdhenj, dhe për të preventuar rrëziqet që kanosen prej tij, duhet të ndërmerren hapa konkretë në gjetjen e alternativave për përmirësim të gjendjes.

"është momenti i fundit që zhvillimi i sektorit të energjisë të vendoset prioritet në agjendën tonë zhvillimore“, theksoi Osmani.

Ajo, në fund të fjalimit tha se ekziston vullneti i Kuvendit të Kosovës dhe pikërisht e këtij grupi, për të mirëpritur të gjithë ata që marrin iniciativa pro ruajtjes së ambientit, duke e fuqizuar në këtë mënyrë bashkëpunimin për një të ardhme më të mirë dhe mjedis të shëndetshëm.

Një pjesë e madhe e kohës së paraparë për këtë takim ishte në dispozicion të përfaqësuesve nga shoqëria civile, të cilët paraqitën pikëpamjet e tyre karshi çështjeve mjedisore para Grupit të Deputetëve të Gjelbër.

Duke shprehur pakënaqësi sa i përket trajtimit të çështjeve mjedisore dhe mungesës së hapave konkretë për përmirësim të gjendjes, ata përmenden se në mesin e sfidave kyçe hyjnë mos zbatimi i legjislacionit ekzistues për mjedisin, ndërhyrjet e dëmshme në mjedis, si dhe mungesa e harmonizimit për çështjet mjedisore mes nivelit të qeverisjes lokale dhe atij qëndror.

Në këtë takim, nga këta përfaqësues nuk mbetën pa u përmendur edhe veprimet e përditshme që po vazhdojnë të bëhen në dëm të mjedisit, si: mungesa e përdorimit efiçient të energjisë, degradimi i pyjeve, përdorimi i qymyrit, keqmenaxhimi me deponitë e mbeturinave, mungesa e ujit, ndotja masive e ajrit, rrëzikimi i zhdukjes së kafshëve, shfrytëzimi i pyjeve në mënyrë ilegale dhe një sërë problematikash të tjera.

Pas dëgjimit të shqetësimeve të përfaqësuesve nga shoqëria civile, të pranishëm në takim, deputetët nga Grupi i Gjelbër premtuan se do të marrin hapa konkrejtë, duke rishikuar legjislacionin ekzistues për mjedisin, nevojat për plotësim-ndryshim të tij, si dhe mundësitë e inicimin e projektligjeve që adresojnë çështjet e ngritura.

Takimi u përmbyll nga deputetja Kusari-Lila, e cila në emër të Grupit të Deputetëve të Gjelbër tha se do të punohet ngushtë me shoqërinë civile për të trajtuar me seriozitet nismat mjedisore.

Këtë takim ajo e vlerësoi si mundësi ideale për të ndërtuar bashkëpunimin afatgjatë dhe të sigurt për një shoqëri të zhvilluar, të shëndetshme dhe me mjedis të pastër.

​


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Mars 2021  - Kuvendi komunal i Prishtinës mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Objekti i komunës së vjetër, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj me bashkëpunëtorë do të bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në nderim të sakrificës së Familjes Jashari, në 23 vjetorin e "Epopesë së UÇK-së". (Kompleksi Memorial në Prekaz, ora 9:45)

- Komuna e Prizrenit do te mbajë seancë solemne me rastin e 23 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. (Salla e Kuvendit e Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kuvendi komunal i Pejës  mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Pejës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Projektit “Heras Plus”. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, e cila mbahet për nderë të shënimit të Manifetimit “Epopeja e UÇK-së”. (Salla e mbledhjeve të KK-Gjilan, ora 10:00)

- Kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane dorëzon ankesë në PZAP lidhur me procesin zgjedhore dhe orkestrimin e votave nga Lista Serbe duke e mbështetur  kunderligjshëm ' Romani Iniciativa". (PZAP, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media në të cilën do të behët prezentimi i planit te renovimit te soliterave në lagjen "Ulpiana". (Ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara lanson kampanjën “bashkë kundër covid-19”. (Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ora 11:00)

- Hapet ekspozita “Kujtesa e Kosovës - Adem Jashari - rrëfime për të bëmat dhe heroizmin”. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës ndaj Salih Mustafës. (Selia e gjykatës në Hagë, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror, Parada e FSK-së, për nder të 23 - vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në kujtim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë Dëshmorëve të kombit, si dhe të gjithë të rënëve për liri. (Kazerma ''Adem Jashari'' të FSK-së në Prishtinë, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu dhe Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti do të marrin pjesë dhe do të mbajë një fjalë rasti në ceremoninë e FSK-së cila organizohet për nder të “Epopesë së UÇK-së”. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet turniri në futsall. (Pallati i Rinisë, Prishtinë, ora 18:00)