19 Janar 2022

Së shpejti fillon faturimi i rrymës në katër komunat veriore

Prishtinë, 25 nëntor - Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se shumë shpejt do të vije dita që qytetarët e katër komunave veriore do ta paguajnë energjinë elektrike.

Kryeministri Kurti duke iu përgjigjur deputetes së AAK-së, Time Kadrijaj se edhe për sa kohë do t’u paguhet energjia elektrike qytetarëve në veriun e Kosovës, tha se në bashkëpunim me ZRRE-në, Bashkimin Evropian dhe me partner të tjerë, të gjithë edhe ata në pjesën veriore do ta paguajnë energjinë që shpenzojnë, e siç tha ai do të ndodhë për herë të parë pas 22 vjetësh.

Deputetja Kadrijaj tha se sa ishte Lëvizja Vetëvendosje në opozitë e kanë akuzuar çdo qeveri për këtë temë.

“Sa ishit në opozitë keni akuzuar çdo qeveri për të njëjtën temë. Nuk keni lënë qeveri e zyrtarë qeveritarë e pa e akuzuar e denigruar, deri në pikën më të ulët të mundshme. Sa ishit në opozitë keni thënë se fajet I ka qeveria, tash kur jeni në qeveri po thoni se fajin e kanë strukturat ilegale të Serbisë.“

“Tregoni, a jeni kryeministër I gjithë Republikës, dhe pse po e gjuani fajin tani te dikush tjetër, e sa ishit në opozitë thoni tjera fjalë. A do të thotë kjo që do të jeni dorëlirë me parat e shtetit, kryeministër. Dhe meqenëse po thoni se keni me bërë sistemin e faturimit, kur do të filloj sistemi I faturimit në pjesën veriore të Mitrovicës?”, tha Kadriaj.

Kurti tha se kritikat e tij kanë qenë të arsyeshme, dhe beson se këtë çështje siç tha ai të trashëguar, do ta zgjidhë shpejt.

“Është e vërtet që ne kemi qenë kritik kur kemi qenë në opozitë, andaj sot e kemi trashëguar këtë gjendje e cila na ka vërtetuar dhe dëshmuar se kemi pasur të drejt në kritikën tonë. Janë bërë shumë dakordime të pafavorshme për Kosovën në Bruksel, dhe ne po i vuajmë pasojat tani.“

“Në raportet tona që i kemi atje edhe me partnerët ndërkombëtar, por edhe në bisedimet me Serbinë, argumentet kryesore kundër nesh janë dakordimet e pajtueshmëritë e qeverive paraprake. Pra, unë duhet të operoj me trashëgiminë e lënë më herët. Po bëj më të mirën e mundshme në funksion të kushtetutshmërisë, në funksion të sovranitetit të Kosovës dhe pa dyshim që nuk do të dëshiroja që të jem në këtë gjendje.“

“Me krejt çfarë dimë e mundemi, sa më shpejt do të vij dita që të filloj faturimi edhe atje në veri, sepse është një padrejtësi e madhe ndaj të gjithë qytetarëve të Republikës, e në veçanti dëmtuesit më të mëdhenj janë pikërisht ata të cilët me qëndrimet tyre kundër Kosovës edhe nuk e paguajnë energjinë elektrike. Dhe ata që janë konsumatorë të mëdhenj, për interesa të tyre biznesore që shkaktojnë dëm të energjisë e cila konsumohet e nuk paguhet”, theksoi Kurti.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 janar 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Shitjen e Banesave për të cilat ekziston e Drejta Banesore, shqyrton raportin e grupit punues në lidhje me zbatimin e mbikëqyrjes së Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet analiza me titull “Konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme: problemet juridike të Projektligjit aktual”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft raportin e monitorimit të Ligjit për Shëndetin Mendor dhe diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. . (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike inicon procedurat lidhur me auditimin e raporteve vjetore financiare dhe raportet e deklarimit financiar të fushatës, së subjekteve politike, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)
 
- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- The British School of Kosova organizon shfaqjen edukativo - arsimore për fëmije  "Mushkonjat dhe Princi". (Teatri "Faruk Begolli" në Kolegjin AAB, ora 11:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës mban ceremoninë e themelimit të 22 vjetorit të saj në të cilën do të marrin pjesë Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtues nga odata ekonomike, përfaqësues nga institucionet ndërkombëtarë, si dhe përfaqësues nga organizatat e kontabilitetit. (Qendra e Shërbimit për Tatimpagues, ish-ndërtesa e Gërmisë, sheshi Skënderbeu, ora 14:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' hapet ekspozitë memoaresh e kujtimesh "Dhoma e Kadriut, Jusufit dhe Bardhoshit". (Muzeu Etnologjik i qyteti të Gjilanit, ora 16:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj tubim me qytetarë ku do të shpaloset Manifesti - dokumenti i parë i partisë. (Hotel Grand, ora 17:00)