23 Tetor 2019

Pavarësimi energjetik i Kosovës dhe KOSTT-it, lajmi më i mirë

Prishtinë, 2 korrik - “KOSST-i është ndër adresat e rëndësishme energjetike të Kosovës, jo vetëm të furnizimit, por rëndësia e tij është edhe më e madhe, duke pasur parasysh disa çështje të pazgjidhura të Kosovës në pavarësimin e vet energjetik”, kështu tha Kryeministri Haradinaj në një prononcim për medie, pas një vizite pune që zhvilloi në KOSTT, ku është pritur nga drejtori i kësaj ndërmarrjeje, Ilir Shala.

Fillimisht, kryeministri Haradinaj ka vizituar qendrën nacionale dispeçerike, ku ka parë nga afër punët që zhvillohen në këtë qendër.

Kryeministri Haradinaj me këtë rast tha se vota pro e operatorëve është një sukses i Kosovës, që njohin KOSST-in si operator në vete dhe kjo i mundëson këtij institucioni dhe Kosovës që ta shtrijë autoritetin në gjithë tregun e Kosovës, përfshirë edhe Veriun.

“Pavarësimi energjetik i Kosovës dhe KOSTT-it, duke operuar i pavarur si Zonë/Bllok Rregullues brenda Evropës Kontinentale është lajmi më i mirë dhe me i madh për vendin në fushën energjetike, që do të realizohet përmes një Marrëveshje të re të Kyçjes me ENTSO-E, sipas vendimeve të mbledhjes së fundit të Grupit Regjional të Evropës Kontinentale dhe atë jo më larg se prill i 2020-ës”, tha kryeministri Haradinaj, duke shtuar se KOSTT-i mbetet adresë e rëndësishme për tregun e energjisë elektrike në vend dhe energjia një nga parametrat kryesor për siguri dhe zhvillim ekonomik dhe se përkrahja e Qeverisë nuk do të mungojë asnjëherë.

Kryeministri Haradinaj porositi që të mos humbet vëmendja nga puna, sepse pjesa e zbatimit është e rëndësishme dhe kjo duhet përmbyllet njëherë e përgjithmonë, pra të kemi një treg unik dhe të rregulluar të energjisë në Kosovë.

Drejtori i KOSST-it, Ilir Shala, pasi falënderoi kryeministrin Haradinaj për përkrahjen e vazhdueshme dhënë këtij institucioni, tha se, e ka njoftuar atë me proceset e fundit që kanë ndodhur në lidhje me votimet prej Grupit Regjional të Evropës Kontinentale, të cilat kanë të bëjnë me proceset e ardhshme drejt pavarësimit të KOSST-it në Evropën Kontinentale si operator apo si bllok i pavarur dhe kjo do të bëhet komfor marrëveshjes së re të kyçjes që do të lidhet dhe votohet më 26 shtator të këtij viti, ku definohet edhe faza e operimit, që do të ndodhë jo më larg se në prill të vitit 2020.

Në këtë takim u diskutua edhe për krijimin e Task Forcës për përgatitjen para operimit të KOSTT CA/CB, për pozicionimin e KOSTT-it në ligjin e ri për paga, si dhe konstituimin e bordit të drejtoreve, të kësaj ndërmarrjeje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 tetor 2019 - Mbahet konferenca më e madhe në rajon në fushën e Teknologjisë së Informacionit dhe të Komunikimit Tech Festivalitn KosICT8. (Ambientet e “Kino Armatës” dhe në amfiteatrin e sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit mban mbledhjen e radhës te Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, e thirrur nga kryetari, Mytaher Haskuka. (Ndërtesa e Kuvendit të Komunës, Shtëpia e Bardhë, ora 10:00) 

- Zëvendësshefi i Zyrës së BE/PSBE, Riccardo Serri, do të vizitojë Qendrën Mësimore në Fushe Kosove, që është pjesë e projektit të financuar nga BE i cili synon të sigurojë prospekte më të mira për arsim për fëmijët dhe të rinjtë rom, ashkali dhe egjiptian. (Qendra Mësimore në Lagjen 29 në Fushë Kosovë, afër stacionit të trenave, qendra Fidan Lahi, ora 10:00) 

- Për nder të jubileut të 10-vjetorit të punës së Gjykatës Kushtetuese do të mbahet konferenca ndërkombëtare në temën “Sigurimi i sundimit të ligjit dhe i të drejtave të njeriut përmes mekanizmave të drejtësisë kushtetuese: Sfidat e shekullit 21”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit bnë prezantimin e studimit të radhës brenda serisë së studimeve rreth fazes finale të dialogut Kosovë - Serbi për Pretendimet e Serbisë mbi ‘Investimet’ në Kosovë nga Ndërmarrjet Shoqërore Serbe pas Vitit 1999 në Kontekstin e Marrëveshjes Eventuale Ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Sirius, ora 10:15)

- KEDS organizon aktivitetin me rastin e Javës Evropiane për Siguri dhe Shëndet në Punë. (Qendra e Trajnimit ngjitur me Parkun e Biznesit në Drenas, ora 10:30)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organizon aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në Shkollën e Mesme të Lartë Profesionale “Shtjefën Gjeçovi”. (Objekti i SH.M.L.P “Shtjefën Gjeçovi” në Prishtinë, ora 10:30)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën Fillore të Mesme të Ulët "Fehmi Agani" në Gjakovë Prizren ku do të takoj drejtorin e kësaj shkolle, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës në Gjakovë, ora 11:00)

- SOS Fshatrat e Fëmijëve Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes zyrtare të projektit “Fuqizimi dhe aftësimi i të rinjëve përmes mundësive të reja – YEEP!”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën e Mesme të Lartë "Gjon Buzuku" në Prizren ku do të takoj drejtorin e kësaj shkolle, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës në Prizren, ora 13:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon konferencë për media për të shpallur zyrtarisht përfituesit e granteve të Fondit të Grave të Kosovës me shumën prej 66,429.50 euro. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Në kuadër të panairit ndërkombëtar të Agrobiznesit dhe Ushqimit mbahen takimet B2B me bizneset e Malit te Zi. (Salla 1 Tetori, ora 14:00)