25 Qershor 2022

Njoftim për konsumatorët e Podujevës

Prishtinë, 18 maj - Për shkak të shpenzimeve enorme të ujit të pijshëm, mungesës së ujit në pikat e larta dhe në qendër të qytetit të Podujevës, Ujësjellësi Rajonal njofton se janë  të detyruar të zbatojnë nga sot reduktimet e ujit për zona të caktuara , me orar të planifikuar.

Nga dita e sotme, reduktimet e ujit fillojnë në orën 08:00 deri në orën 16:00 për këto zona:

Zonat : gypi OD -160 , për fshatin Dumnicë ; gypi Ø110 për fshatin Shtedim dhe Pika Kufitare në Merdar ; gypi Ø90 për fshatin Ballovc.Këta gypa janë të kyçur në gypin furnizues para hyrjes në rezervuaret e qytetit !

Në qytetin e Podujevës  : 1)Rr. "Zahir Pajaziti" - gypi OD -315 nga udhëkryqi me Rr. "Bedri Bajrami " furnizon pjesën jugore të qytetit.  2)Rr. "Skenderbeu" gypi A.Ç. Ø200 nga rrethqarkullimi në drejtim të pjesës jugperendimore deri te "Qershitë e Llapashticës".

Këto janë reduktime të planifikuara dhe do zgjasin deri në një vendim tjetër, varësisht nga shpenzimi i ujit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 qershor 2022 - Pishina e vetme e kryeqytetit hapë sezonin veror 2022. (Pishina në hyrje të parkut Gërmia, ora 10:00)

- Komisioni i Shëndetësisë nga Lidhja Demokratike e Kosovës - Dega Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)  

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET dhe komuniteti i biznesit në Komunën e Vitisë organizon konferencë për media lidhur me mosbashkëpunimin e Qeverisë lokale, deputetëve të Kuvendit të Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, i cili ka ndikuar në ngecje të projekteve, neglizhencë, e mosadresim të tyre. (Përballë Shtëpisë së Kulturës "Gursel e Bajram Sylejmani" në Viti, ora 12:30)