02 Qershor 2020

Nga sot nisë Java e Diplomacisë së Klimës

Prishtinë, 23 shtator - Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë në bashkëpunim me organizatat ndërkombëtare dhe vendore në Kosovë do të organizojë Javën e Diplomacisë së Klimës (CDW) për të shqyrtuar sfidat kryesore të Kosovës për ndryshimin e klimës.

Edicioni i 3-të i serisë së ngjarjeve të CDW në Kosovë: diskutime në panel, seminare, ekspozita fotografish, shfaqje filmi, festa murale, do të organizohen në Prishtinë dhe në tërë Kosovën.

Shefja e Zyrës së BE, Natalia Apostolova do të marrë pjesë në shfaqjen e filmit "Nos enfants akuzeront nous" në Shtëpinë e Evropës në Prishtinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)