08 Mars 2021

Ministri Kuçi fton për bashkëpunim Rrjetin e Bizneseve për Energji të Pastër

Prishtinë, 7 tetor - Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka marrë pjesë në diskutimin me temë “Rimëkëmbja Ekonomike nëpërmes energjisë së pastër”, të organizuar në kuadër të Javës së Zhvillimit të Qëndrueshëm të Kosovës.

Bashkë me ndërmarrës dhe me përfaqësues nga Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, ministri Kuçi ka diskutuar për rimëkëmbjen ekonomike dhe përdorimin e mjeteve rimëkëmbëse nga Qeveria e Kosovës.

“Është fatkeqësi që ende nuk ka kaluar Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Është e rëndësishme në çfarë kohe tu ofrohet ndihma bizneseve, pasi për dike mund të jetë vonë kur të kalojë ky ligj. Megjithatë, ne si Qeveri e Kosovës kemi marrë një vendim, ku kemi ndarë një buxhet për ndihmë ekonomike, që ka konsistuar në programin qeveritar”, ka thënë Kuçi.

Më tej, për informim të biznesve për energji të pastër, ministri ka folur për zhvillimet në liberalizimin e tregut për energji të ripërtritshme, në atë që do të quhet “Ankandi për Energji të Ripërtritshme”.

“Po punohet intensivisht gjatë mandatit tim si ministër, që të liberalizohet tregu dhe të krijohet Ankandi për Energji të Ripërtritshme, për të cilin po ndihmon Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim”, tha ai.

Gjatë diskutimit pati edhe propozime dhe sugjerime nga bizneset, për çka ministri i udhëzoi që të krijojnë një listë me sugjerime dhe i ftoi në bashkëpunim të plotë.​

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Mars 2021

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit I.L. për vepren penale 'Keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë vjet'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në aktivitetin “Shënimi i 8 Marsit- Dita Ndërkombëtare e Gruas”, me ç’rast do të bëhet edhe nënshkrimi i marrëveshjeve me përfitueset e bizneseve të vogla të Grave nga Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike  2021 – Masa 4, Faza e dytë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:45)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon aksion simbolik për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore të rajonit të Mitrovicës që kanë kontribuar në luftën kundër pandemisë COVID-19. (Spitali i Përgjithshëm Mitrovicë, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëhet publikimi i raportit “Pasuria e (pa)ndarë - Posedimi i pasurisë nga zyrtaret politike dhe bashkëshortet e zyrtarëve politik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:30)

- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës do të protestojë para ndërtesës së Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)  

- Universiteti ''Kadri Zeka'' do të shënojë 8 vjetorin e themelimit! (Ambientet e Universitetit në Gjilan, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas mbahet marshi “Marshojmë s’festojmë kundër patriarkatit që vret”,  (Nisja nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)  

- Shoqata e Gastronomëve organizon marsh protestues në të cilin do të kërkojnë hapje totale për bizneset. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

 

- Grupi I çiklizmit “Marakli t’Biciklave” për nder të ditës së gruas - 8 MARSI organizon eventin e radhës Marsho dhe çiklo që do të mbahet nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit të Kosovës - Prishtinë. (Sheshi ''Zahir Pajaziti'' në Prishtinë, ora 14:00)

- OJQ “ETEA” dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë bashkëbisedim me temën “Mësuesia ndër vite”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 16:00)

- Qendra e Artit dhe Komunitetit organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi - çdo ditë është 8 mars”. (Teatrin Kombëtar në Prishtinë, ora 19:00)