27 Tetor 2020

Let’s Do It monitoron zbatimin Udhëzimit Administrativ për gjobat mandatore

Prishtinë, 28 shtator - “Let’s Do It” Kosova vazhdon monitorimin e zbatimit të Udhëzimit Administrativ për Ndëshkime me Gjoba Mandatore si dhe të Rregulloreve Komunale për Mjedis.

Qysh në fillim kanë qenë efikase të gjitha masat e marra në bashkëpunim me inpektoriatet komunale derisa koha e pandemisë COVID-19 ka bërë që këto udhëzime në shumë komuna të mos gjejnë zbatim dhe as ndëshkim për mosrespektim, e gjithë kjo si rezultat i angazhimit të stafit përkatës në stafe emergjente kundër COVID-19.

Mirëpo ne si organizatë mbrojtëse e mjedisit po mundohemi t’ua bëjmë me dije institucioneve që mos t’i anashkalojnë temat mjedisore as në një situatë të tillë pandemike.

Nga të dhënat e kërkuara për secilën komunë në Republikën e Kosovës se sa gjoba mandatore janë shqiptuar  gjatë muajit Gusht-2020, kemi arritur në këtë raport përfundimtar:

Institucionet përkatëse në gjithë Republikën e Kosovës gjatë muajit Gusht sipas Udhëzimit Administrativ dhe Rregulloreve Komunale kanë shqiptuar gjithsej 4 gjoba.

Gjobat u shqiptuan nga këto komuna:

Lipjan (1)

Deçan (në vend të gjobës me vlerë monetare është negociuar me kompaninë që ka bërë shkelje dhe në këmbim të gjobës kanë rënë në ujdi që të pastrohet zona përreth)

Prizren (1)

Istog (1)

Në komunat të cilat nuk shqiptuan asnjë gjobë mandatore gjatë muajit Gusht janë: Komuna e Rahovecit, Gjakovës, Mitrovicës, Shtimes, Fushë Kosovës, Vitisë, Kaçanikut, Hanit të Elezit dhe Obiliqit.

Kurse nga komunat: Podujevë, Vushtrri, Ferizaj, Gjilan, Kamenicë, Junik, Suharekë, Drenas, Skënderaj, Pejë, Klinë, Malishevë, nuk kemi marrë asnjë raport.

Vlen të theksohet se nga raportet e marra rezulton që komuna e Mitrovicës së Jugut nuk ka fare inspektor të mjedisit qysh nga muaji Janar i vitit 2020.

Si dhe është e kënaqshme se si po arrihen marrëveshjet mes institucioneve dhe dëmtuesve të mjedisit, duke bërë kështu që të rritet vetëdija dhe ndërgjegjësimi për pronat publike. Rasti konkret është ai në komunën e Deçanit ku më poshtë do ju bashkangjisim edhe disa fotografi nga aksioni i ndërmarrë nga pala dëmtuese në këmbim të shqiptimit të gjobës mandatore. Për rastin në fjalë përveç pastrimit është marrë përsipër edhe rrethimi i zonës dhe mbjellja e fidaneve në atë hapësirë.

Gjithashtu duhet cekur se Udhëzimi Administrativ për Ndëshkime me Gjoba Mandatore është në fuqi që nga viti 2009 dhe në fushatën “Ta Pastrojmë Kosovën”, 15 shtator – 15 dhjetor 2018 ka ndodhur plotësim-ndryshimi i tij. Ky udhëzim ka synim reduktimin dhe eliminimin e ndotjes së mjedisit dhe mbrojtjen e  shëndetit të njeriut poashtu mbrojtjen e sipërfaqeve publike dhe private përmes menaxhimit të mbeturinave.

“Let’s Do It” ju njofton se monitorimi i zbatimit të Udhëzimit Administrativ për Gjoba Mandatore do të vazhdojë edhe gjatë muajve në vijim, kur edhe do të bëhen publike të gjitha të dhënat.

Për shkak të pandemisë COVID-19 kishte shumë pak gjoba të shqiptuara gjatë muajit Gusht, por duke shpresuar në normalizim të situatës dhe në ndërgjegjen institucionale besojmë që gjatë muajve në vijim gjobat mandatore do të gjejnë zbatim në vendin tonë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2020 - Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me zhvillimet në Policinë e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, do të bëjnë shpërndarjen e motokultivatorëve me frezë, në kuadër të prjektit: “Furnizimi me Mekanizëm Bujqësorë”. (Tek parkingu mbrapa Shtëpisë së Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrotn interpretimin e ligjshmërisë së përzgjedhjes sē drejtorit gjeneral të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, raporton në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, lidhur me emërimet e fundit në bordet e përkohshme; gjendjen dhe veprimet e Qeverisë në Ndërmarrjen Trepça ShA; për funksionimin dhe operimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nënshkruan Marrëveshje të Mirëkuptimit me Institucionet e Arsimit të Lartë të Kosovës. (Objekti i ish-MZHE-së, ora 11:00)

- Drejtuesit e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të protestojnë. (Para ndërtesës së Ministrisë së Bujqësisë, ora 11:00)

-  Lëvizja FOL organizon forumin online FOL Hapur me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar  Nicholas Abbott ku nder të tjera do të diskutohet edhe kontributi i Mbretërisë së Bashkuar për qeverisjen e mirë në Kosovë, veçanërisht në procesin e rekrutimit si dhe do të diskutojmë për sfidat kryesore të Kosovës, në të ardhmen e afërt. (Përmes platformës online ZOOM - https://zoom.us/j/97706999692, ora 11:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti vendos kurora me lule te shtatorja e Ukë Bytyçit, me rastin e 18 vjetorit të vrasjes së tij. (Oborri i Komunës në Suharekë, ora 12:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes do të zhvillojë një vizitë pune në pikën kufitare në Merdare lidhur me zbatimin e marrëveshjeve Kosovë - Serbi. ​(Pika kufitare në Merdare, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Bujar Dugolli. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me mbështetje nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur do të publikojë hulumtimin "Ndikimi i Pandemisë Covid-19 në gjendjen ekonomike të gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve". (Hapësira e Fondacionit 17, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur e Projektligjin për të drejtën ndërkombëtare Private. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shërbimin e jashtëm të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Drejtore Menaxhuese te AKP-se Mrika Tahiri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)