09 Korrik 2020

Lansimi i SEEK, një ditë e madhe për gratë ndërmarrëse në Kosovë’

Prishtinë, 12 nëntor - Fondacioni i Mileniumit i Kosovës (MFK), si entitet implementues i Marrëveshjes 49 milion dollarëshe të Pragut, të nënshkruar në mes Qeverisë së Kosovës dhe Agjensionit Federal Amerikan, MCC, lansoi projektin $20.6 milionësh, të quajtur SEEK - Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë, projekt që do të implementohet nga konsortiumi gjerman GFA dhe HPC.

Janna Fortmann, Udhëheqëse e projektit të Grave në Energji në SEEK, vlerësoi lansimin e SEEK si ditë të madhe për gratë ndërmarrëse.

Mospjesëmarrja e mjaftueshme e grave në ndërmarrësi, u cilësua si problem global nga znj. Fortmann, mirëpo me theks të veçantë në Kosovë, gjë që sipas saj bie në kundërshtim me faktin që gratë kosovare dijnë shumë për efiçiencën, janë përplotë energji dhe ide interesante të biznesit.

“Të fuqizojmë dhe mbështesim gratë në ndërmarrësi do të thotë të ndihmojmë familjet dhe ambientin biznesor, andaj përmes SEEK, ne do të shtyjmë gratë të marrin vendimet e tyre mbi investimet në efiçiencën e energjisë, që çojnë në biznese të qëndrueshme", shtoi ajo.

Folës kryesorë në lansimin e SEEK, ishte  Petrit Selimi, Drejtor Ekzekutiv i MFK, i cili shpjegoi më detajisht qëllimin e projektit SEEK, duke vënë në pah faktin se 2600 shtëpi dhe banesa kosovare do të përfitojnë nga masat e  eficiencës, si dhe Administratori i USAID, Mark Green, që ritheksoi përkushtimin e USAID për bashkëpunim dhe përpjekje drejt zhvillimit ekonomik të Kosovës.

SEEK synon të ofrojë stimuj financiarë dhe teknik për sektorin residencial që mundësojnë investime në masat e efiçencës së energjisë, si dhe të mbështesë gratë ndërmarrëse në energji dhe sektorë të tjerë.

Fokusi parësor teknik i ndërhyrjeve të SEEK-ut janë masat e efiçiencës së energjisë që do të zvogëlojnë konsumin e energjisë elektrike për ngrohje dhe promovojnë përdorimin e pajisjeve të ngrohjes me efiçiencë të energjisë, si dhe stimujt që synojnë rritjen e përfshirjes së grave në mundësitë e biznesit të sektorit energjetik, dhe investimet e efiçiencës për bizneset në pronësi të grave.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)