24 Tetor 2021

Kosova i bashkohet “Ditës së Pastrimit të Botës”

Prishtinë, 18 shtator - Ta Pastrojmë Kosovën, edhe këtë vit po vazhdon me organizimin e aktiviteteve vetëdijësuese, duke mobilizuar qytetarët në aksione të pastrimit për të larguar sa më shumë mbeturina dhe në këtë mënyrë të përçojmë mesazhin për ruajtjen e mjedisit nga ndotja.

Këtë herë “Let’s Do It Kosova” i fton qytetarët që të bëhen pjesë e aksionit “Dita e Pastrimit të Botës”, e cila organizohet në më shumë se në 180 vende të botës dhe ka për qëllim dhënien e fokusit të plotë të nevojës për kujdesin ndaj mjedisit, i cili do të realizohet sot.

Manifestimi qendrorë do të shënohet në Prishtinë më ç’rast do të pastrohet deponia e mbeturinave në rrugën Tirana afër stacionit hekurudhorë dhe gjithashtu do të bëhet pastrimi i brezit të kësaj rruge.

Edhe kësaj rradhe nuk ka munguar gatishmëria e shumicës së Komunave për bashkëpunim në shënimin e kësaj dite.

Në këtë ditë do të ketë aksione pastrimi dhe mbjellje të drunjve. Aksione do të realizohen edhe të shtunën e ardhshme në bashkëpunim me komunën e Prizrenit dhe të Suharekës.

Të gjitha aktivitetet do të realizohen në përputhje me masat e fundit anticovid të vendosura nga Qeveria e Kosovës.  

“Let’s Do It Kosova” ju bënë thirrje të gjithë qytetarëve dhe grupeve të organizuara që t’i bashkohen thirrjes tonë, njëkohësisht kërkon nga Insticionet Shtetërore të kenë angazhim më të madh në fushën e Mjedisit.

"Të bashkohemi edhe njëherë të dëshmojmë që pavarësisht çdo sfide, ne Refuzojmë të jetojmë në një mjedis të ndotur dhe nuk do të lejojmë që kjo ndotje të vazhdojë", thekson “Let’s Do It Kosova” ju .


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2021

- Komisioni i Pavarur i Mediave në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë të UP-së, me rastin fillimit të javës globale për edukimin mbi median dhe informacionin, organizojnë tryezë diskutimi me temën: “Edukimi Medial - Përmbajtjet e papërshtatshme për fëmijë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Së bashku në mbrojtje të viktimave të krimit”. (Hotelin Emerald, ora 10:00)

- GLPS mban tryezë diskutimit me temë “Meritokracia në shërbimin e jashtëm të Kosovës: një sërë rekomandimesh që duhet marrë parasysh”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Punëtorët e Lotarisë së  Kosovës mbajnë protestë në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me Festivalin e 12 -të i Filmit të Shkurtër Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata, ora 12:45)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës  do të mbajnë tubim për të diskutuar masat e reja. (Golden Imperial, ora 19:00)