03 Gusht 2020

KEK-u po punon me kapacitet të plotë

Prishtinë, 18 mars - Drejtori i Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK)​, Njazi Thaçi, tha se KEK-u është jetik për qytetarët e Kosovës.

"Konform kësaj punëtorët e KEK-ut, janë të angazhuar maksimalisht. Jemi duke punuar me kapacitet të plotë. Momentalisht i kemi në punë dy blloqe të TC" Kosova A" dhe dy blloqe të TC "KosovaB", momentalisht jemi duke prodhuar 800 MW  sikur çdo ditë tjetër."

"Po ashtu ne kemi një bllok rezervë për çfardo situate prej 130 MW të tjera" tha ai sot për emisionin e mëngjesit `Mirëmëngjesi Kosovë`, në Radio Televizionin e Kosovës (RTK).

Sipas tij puna është duke shkuar mirë. "Kemi marrë vendim ku kemi reduktuar stafin, punëtorët në prodhim janë në punë, dua ti falënderoj tl gjithë punëtorët e KEK-ut për punën që po bëjnë" tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2020 - Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor, mbajnë porotestë simbolike (Para objektit të Qeverisë, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, sot do të vizitojë Inspektoratin Policor të Kosovës, ku do të pritet nga u.d Kryeshefi, Kushtrim Hodaj. (Ambientet e IPK-së në Hajvali.  ora 10:00)

- Pronarët e pishinave do ta mbajnë një protestë në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, për t’i shprehur pakënaqësitë për mbylljen e pishinave nga ana e Qeverisë. (Sheshi “Skëndërbeu”, ora 14:00)