12 Nëntor 2018

KEDS lidh shtyllën elektrike për rrethojë të shtëpisë

Prishtinë, 29 tetor - Një shtyllë elektrike plotësisht funksionale, po qëndron e lidhur me tela në rrethojat e oborrit të shtëpisë së Nebih Shabani  në Drenas.

Ky qytetar thotë se është ankuar për një vit rresht në KEDS, duke kërkuar nga ta largimin sa me të shpejt të kësaj shtylle nga shtëpia e tij , por sipas tij, deri me tash përveç premtimeve KEDS nuk ka ndërmarr asnjë veprim.

“Që një vit kam qenë dy tri herë te drejtori në Drenas, po më thojnë që brenda javës hiqet, e se kanë hek hiq. Kam thirr edhe në Prishtinë tri apo katër herë dhe më kanë thënë se do ta heqin,por skan reagu deri më tash. ”, ka thënë Shabani. për Gazetën Alo.

Shabani edhe një javë ka për të udhëtuar për në Zvicër dhe paralajmëron se nëse KEDS-i nuk do të heq shtyllën nga muri i shtëpisë së tij, ai të ndërmarrë vet masa për t’u mbrojtur nga rreziku që po i kanoset rryma.

“Që nuk e heqin edhe një javë vet ka me e marr me e hek me traktor. Unë nuk shkoj pa e hek atë shtyllë qe e kanë kap me tela që mu ka mbështetë për shtëpi”, ka kërcënuar Shabani.

Ndërkaq, zyrtarët e KEDS-it në Drenas nuk janë përgjigjur interesimit të gazetës për këtë çështje, duke u arsyetuar se nuk kanë të drejtë të prononcohen për media. 

/Gazeta Alo/

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 nëntor 2018 - Ministri i Punës, Skender Reqica, Ministri i MASHT-it, Shyqiri Bytyçi, Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili dhe Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me zbatimin e Strategjisë Nacionale për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar në Republikën e Kosovës 2013 - 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit  dhe Oda Ekonomike Amerikane shënojn Javën Globale e Ndërmarrësisë. (Salla plenare e Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli dhe Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e Javës Globale të Ndërmarrësisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media në të cilën prezanton një propozim për “Minimumin e një Platforme për Dialogun e Fazës Finale në mes të Kosovës dhe Serbisë” (Grupi për Studime Juridike dhe Politike, përballë Kino ABC, mbi Maxi Market, ora 11:00)

- Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Sheshi "Adem Jashari", ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit takohet me Kryeministrin, Ramush Haradinaj, Ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Ministren e Integrimeve Evropiane znj. Dhurata Hoxha lidhur me bashkërendimin e veprimeve lidhur me pakon legjislative dhe procesin e liberalizimit të vizave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-203, ora 13:00 - mediat mund të marrin pamje vetëm në fillim të takimit)

- Komisionin hetimor parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq interviston ish-Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të zhvillohet aksion pastrimi në Prishtinë. (Përreth hapësirave të Shkollës “Model”, ora 13:30)

- Ministri i MPMS-së, Skender Reçica, bën lansimin në konsultime publike të Koncept Dokumentit për Rregullimin dhe Menaxhimin e Fushës së Pensioneve dhe Beneficioneve, të hartuara nga MPMS. (Salla e konferencave në MPMS, ora 14:00)

- Kryetari i LDK-së Isa Mustafa, mban mbledhje me kryetarët e degëve të LDK-së. (Hotel Sirius, ora 16:00  - konferencë për medie, 17:30)