15 Shkurt 2019

KEDS keqpërdorë nevojën për rritje të kapaciteteve prodhuese

Prishtinë, 5 tetor - Disa organizata prodhuese po ankohen se kompania KEDS po keqpërdorë nevojën e tyre për rritje të kapaciteteve prodhuese, duke kërkuar çmime jashtë çdo logjike.

 Ata thonë se vetëm për dhënien e pëlqimit për shtim të kapaciteteve, KEDS kërkon mbi 1 mijë e 500 euro, kurse për ekzekutimin e punimeve mbi 10 mijë euro. Ndërkohë zyrtarë të KEDS-it thonë se akuzat nuk qëndrojnë.

Tri organizata prodhuese në fshatin Llugaxhi të Lipjanit, kërkojnë rritjen e kapaciteteve prodhuese. Përfaqësuesi i tyre, Mehdi Bresilla, thotë se për të arritur këtë kanë nevojë për rritjen e kapacitetit të trafos, nga 100 kW në 250 kW. Por, sipas tij, vetëm për marrjen e pëlqimit nga Keds, duhet të paguajnë një shumë të konsiderueshme të parave.

“Tash jemi të detyruar edhe kemi bërë 1,534 euro vetëm për pëlqim, sepse ka me dalë një njeri për ta verifikuar gjendjen. Në vend se infrastrukturën për energji të na ofrojnë ata, sepse nuk na falin, ne e paguajmë rrymën”, thotë ai.

Bresilla thotë se para privatizimit të distribucionit, ishin interesuar se sa kushtonte rritja e kapaciteteve të trafos.

“Punëkryesi para privatizimit na pat thënë se ky ndryshim mund të jetë 3,000-3,500 euro, se e marrim trafon e vjetër prapë dhe e fusim në funksion, edhe ta sjellim trafon me kapacitet më të madh”, sqaron Bresilla.

Ndërkohë, KEDS-i tani për punën e njëjtë kërkon shumëfish mjete, potencon Bresilla.

“Tash i njëjti punë-kryes, por edhe të gjithë punë-kryesit e tjerë që e kryejnë atë punë thonë se këto pajisje më nuk hyjnë në funksion. Ato pajisje kanë mund të jenë italiane, gjermane, kroate, thonë ato më nuk hyjnë në funksion, sepse po na kushtëzon kompania KEDS që t’i ketë pajisjet e veta. Edhe tash ajo vlerë nuk është më 3,000-3,500 euro, ajo vlerë ka mbërri në 10 mijë euro (10,800). Ua thashë na jepni me shkrim, nuk e japin.”

Por këto akuza nuk i pranon KEDS. Zëdhënësi Viktor Buzhala, përmes përgjigjes me shkrim, ka thënë se çmimet e taksave të kyçjes për kapacitete të reja për njësi (kW) nuk kanë ndryshuar, janë të njëjtat tarifa që janë aplikuar edhe para privatizimit, në vitin 2005.

“Taksa e kyçjes varet direkt nga kapaciteti i kërkuar në kW. Sa i përket i çështjes se kush duhet të investojë për kapacitete të reja, sipas legjislacionit në fuqi, investitori duhet të bëjë investimet përkatëse për rritje të kapaciteteve ekzistuese. KEDS do të investojë vetëm për nevoja të konsumatorëve ekzistues”, thotë Buzhala.

Në përgjigjeje po ashtu thuhet se KEDS nuk faturon për shërbimet e përgatitjes së Pëlqimit Elektro-Energjetik (PEE), pra, nuk ka asnjë ngarkesë shtesë për inspektimet e kryera nga KEDS. Sa i përket çështjes së çmimeve të pajisjeve elektrike, kjo nuk është në kompetencën e KEDS-it, ato çmime i përcakton tregu i lirë dhe investitori është i lirë të sigurojë ofertat më të favorshme nga kompanitë që merren me ekzekutimin e punëve elektrike, sipas standardeve IEC.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 shkurt 2019 - Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Azem Guri, do të mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Hanit të Elezit ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Hani i Elezit, ora 9:00)

- Me rastin e shënimit te 49-të vjetorit të themelimit të Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” mbahet konferenca e rektorëve të universiteteve publike shqiptare. (Hotel Swis Diamand, ora 9:30)

- Kryetarit i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Zyra e krytarit Haziri, ora 9:45)
 
- Ministrisë së Shëndetësisë, Uran Ismaili raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me Licencimin e institucioneve private shëndetësore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim bashkëkryesuesit e delegacionit shtetëror për dialog, Fatmir Limajn dhe Shpend Ahmetin. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:00)

- Koordinatori  Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të mbajë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Prizren ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (Shkolla “Abdyl Frashëri”, Prizren, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Menaxhimin Financiar dhe Kontrollet e Borxheve Publike për periudhën 2009-2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes Projektit për Siguri në Kosovë dhe me mbështetjen e Ambasadës Mbretërore Norvegjeze në Kosovë, do të lansojnë projektin "Lufta kundër Krimit Kibernetik në Kosovë". (Rezidenca e ambasadorit norvegjez në fshatin ndërkombëtar, ora 10:30)

- Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Azem Guri, mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Kaçanikut  ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë.(DKA, Kaçanik, ora 10:30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të vizitojë Gjilanin, ku do të pritet në takim nga kryetari i komunës, Lutfi Haziri, me të cilin do të bisedojnë për realizimin e projekteve të përbashkëta në fushën e mjedisit. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore të LDK-së, Kompleksi Qafa, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban koferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit në bashkëpunim me MMPH-në mbjell njëmbëdhjetë drunjë dekorativ për nder të njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Shkolla Fillore “Abaz Ajeti” në Gjilan, ora 11:00)

- Drejtoria e Shërbimeve Shëndetësore e Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Qendrën e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut mbajnë fushatën për dhurimin vullnetar te gjakut. (Kampi Vrella, tek pjesëtarët e Njësive Speciale të PK-së, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të ndajë Çmimin për vepër jetësore “Azem Shkreli” si dhe çmimet tjera vjetore në letërsi. (Kabineti i ministrit. ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program nga fëmijët e shkollës fillore “Thimi Mitko” në Gjilan për shënimin e njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Përballë Teatrit të Qytetit të Gjilanit, ora 11:30)

- Mbahet manifestimi qendror për 49-vjetorin e themelimit të Universiteti i Prishtinës. (Biblioteka Qendrore Universitare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të inspektojnë vazhdimin e punimeve në lumin “Mirusha” në Gjilan. (Pjesa në Dardania 2, ora 12:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës Rexhep Hoti do të mbajë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Ferizajit ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Ferizaj, ora 13:00)

- Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit znj. Leonora Morina-Bunjaku do të mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Gjilanit ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Gjilan, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të presë në takim ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Shqipërisë, Besa Shahini. (Kabineti i Ministrit, ora 14:00)

- Policia e Kosovës mban konferencën e jashtëzakonshme për media, e cila i dedikohet një rasti të suksesshëm policor si dhe prezantimit të disa raporteve statistikore në fusha të ndryshme policore. (Stacioni policor “Qendra” në Prishtinë, ora 14:30)

- Koordinatori  Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës Rexhep Hoti do të mbajë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Vitisë ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA, Viti, ora 15:00)

- Në shënimin e njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës  Komuna e Gjilanit organizon program Festiv nga Gjimnazi  “Zenel Hajdini”. (Gjimnazi “Zenel Hajdini” në Gjilan, 15:00)

- Përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport së bashku me Zëvendësministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit znj. Leonora Morina-Bunjaku do të mbajnë takim me drejtorët e shkollave të Komunës së Kamenicë ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (DKA,Kamenicë, ora 15:00)

- Fondacioni Lumbardhi dhe Fondacioni Kosovar i Arkitekturës organizojnë ligjeratën publike “Bukuria e asaj që mbetet” të arkitektes Aslıhan Demirtaş. (Kino Armata, ora 17:00)

- Hapet ekspozita “Të jetosh me kujtimet e të pagjeturve”, me rrëfime të familjarëve të të pagjeturve, fotografi të Atdhe Mullës dhe të kuruar nga Eliza Hoxha. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 18:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton klubin e basketbollit Prishtina me rastin e kualifikimit historik në garat përfundimtare të FIBA-s. (Klubi i basketbollit Prishtina në Pallatin e Rinisë, ora 19:00)

- Mbahet mbrëmje Festive në Hotelin “Kristal” nga Gjimnazi” Hydajet Lezha” dhe “Zenel Hajdini” në Gjilan. (Hotel Kristal në Gjilan, ora 20:00)