26 Shtator 2017

Haradinaj premton zgjidhje të shpejtë për banorët e Hades dhe Shipitullës

Obiliq, 12 shtator - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, iu ka premtuar banorëve të fshatrave Hade dhe Shipitullë  dhe organeve komunale të Obiliqit zgjidhje shumë të shpejtë të problemit me të cilin ballafaqohen tash e një kohë të gjatë.

Kryeministri Haradinaj kërkoi nga banorët që të hartojnë një listë prioritetesh të kërkesave për punësim dhe çështje tjera që janë të ndërlidhura me zhvendosjen e tyre.

Ai ka ftuar menaxhmentin e KEK-ut, sindikatën dhe banorët e Shipitullës që në orët e mbrëmjes, përkatësisht në orën 20:00 për një takim të përbashkët për të biseduar për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

“Arsyeja pse po veprojmë kështu është sepse është abuzuar me kohën. Sikur do të kishte procedura të zakonshme do të ishte e pakuptimtë t’i kërkojmë njëri-tjetrit një procedurë të tillë, por meqë është abuzuar dhe është humbur aq shumë kohë, atëherë duhet të marrim masa direkte për të gjetur zgjidhje”, tha kryeministri Haradinaj, duke theksuar se për zgjidhjen e kësaj situate nuk do të ketë kompromis me askënd.

Gjatë qëndrimit në KEK, kryeministri Haradinaj është njoftuar nga menaxhmenti për sfidat dhe objektivat e KEK-ut në përgjithësi, me theks të veçantë rreth zhvillimeve të fundit sa i përket zhvendosjes së banorëve të fshatrave Hade dhe Shipitullë.

“Energjia është interes jetik i çdo vendi, por edhe situata në KEK nuk është në rregull. Kur e them këtë nuk flas vetëm për menaxhim, por rasti i Shipitullës që zgjat me vjet tregon se diçka është duke ngecur. Ne duhet të gjejmë se cilat janë ato ngecje, ku është gabimi, ku është mungesa, por nuk mundemi që në këto tema të shkojmë në pakufi”, tha ai.

Kryeministri premtoi se do të përcjellë në çdo hap punën që po bëhet në këtë korporatë, që është gjeneruesi kryesor i energjisë elektrike në Republikën e Kosovës.

Pas vizitës në KEK, kryeministri Haradinaj ka vizituar Komunën e Obiliqit dhe është pritur nga kryetari i Komunës, Xhafer Gashi me bashkëpunëtorë, si dhe është takuar me banorët e fshatrave Hade dhe Shipitullë, në objektin e Kuvendit Komunal të kësaj komune.

Kryetari i Obiliqit Xhafer Gashi, shprehu besimin për implementimin e Ligjit për Obiliqin, në mënyrë që t’u kthehet dinjiteti qytetarëve të kësaj komune.

Kryeministri Haradinaj, gjatë bashkëbisedimit me banorët e këtyre fshatrave tha se gjithë ata që kanë detyra e nuk i kryejnë ato, do të japin llogari.

“Nuk do të mund të qëndrojë në këmbë askush që nuk i kryen punët për të cilat është i ngarkuar t’i kryej. Nuk e them këtë vetëm që të shfaqem i guximshëm, por sepse është shpenzuar koha për të cilën është dashur të punohet”, tha kryeministri Haradinaj, duke premtuar po ashtu zbatimin e ligjit për Komunën e Obiliqit dhe zgjidhjen e problemeve me të cilat përballen banorët e kësaj zone.

Në këtë vizitë me kryeministrin Haradinaj ishte edhe zëvendëskryeministri Dalibor Jevtiq, ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka dhe ministrja e Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2017

- Shoqata e pemëve “Pema” nga Kovraga me përkrahjen e programit AGRO të USAID-it organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Prodhimtaria e mollës në Kosovë - gjendja aktuale, perspektiva dhe sfidat”. (Fshati Kovragë i Istogut, vendi ku është organizuar zakonisht “Dita e Mollës”, ora 10:30)

- Ministria e Drejtësisë organizon konferencë për media, në të cilën do të marrin pjesë, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi. (Ndërtesa e Ministrisë e Drejtësisë, ora 11:30)

- Ambasadori I ShBA-ve Greg Delawie do të flas në ceremonin e lansimit të Trekandit, kompania e parë e financuar dhe mbështetur  nga Gjirafa Lab. (Sheshi 21, ora 17:15)

- Muzeu i Kosovës, në kuadër të Ditëve të Trashëgimisë Evropiane me moton Ditët e Hapura hap ekspozitën me fotografi nga autori nga Turqia, Erhan Bayladi. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)

- Shfaqjet performanca teatrale “Copë Copë”. (Teatri i Qytetit “Adriana Abdullahu” në komunën e Ferizajit, ora 20:00)

 

Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, takohet me përfaqësueset e shoqatave te grave, i pranishëm do të jetë kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, mban konferencën për medie për të diskutuar problemet dhe brengat e qytetarëve të Prishtinës. (Sheshi Skënderbeu, pranë ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Klinë do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Shtëpia e kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 13:00)
 
- Dega e NISMA për Kosovën në Istog do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Restaurant Freskia në Istog, ora 15:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë tubimin zgjedhor në qytetin e Vitisë, marrin pjesë kryetari Visar Ymeri, deputeti Albin Kurti, deputetja Shqipe Pantina dhe kandidati për kryetar të Vitisë, Salih Salihu. (Restaurant Lindi në Viti, ora 17:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Pejë do të bëj hapjen e fushatës zgjedhore. (Restaurant Universi në Pejë, ora 17:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim zgjedhor në Pejë, merr pjesë edhe Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së Ramush Haradinaj. (Hotel Dukagjini, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban takim me fermerë të Pejës, merr pjesë Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Restoran Koha 3, ora 19:00)

- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të komunës të Prizrenit Dr. Hatim Baxhaku shpalos programin qeverisës dhe prezanton kandidatët për Asamble Komunale. (Kompleksi Lidhja e Prizrenit, ora 19:30)