27 Nëntor 2021

Gjermanisë i kërkohet të mos i fik centralet bërthamore

Berlin, 14 tetor - Një grup prej 25 intelektualësh, ambientalistësh, shkencëtarësh dhe inxhinierësh i kanë dërguar një letër të hapur Qeverisë gjermane që të vazhdojë të mbajë në punë reaktorët e saj bërthamorë për prodhimin e energjisë, duke shtyrë përkohësisht planet për mbylljen e tyre.

Aktualisht, Gjermania ka në punë gjashtë reaktorë të tillë që prodhojnë rreth 12 për qind të energjisë totale që konsumon vendi. Procesi i mbylljes së reaktorëve u përshpejtua pas tragjedisë së Fukushimas në Japoni dhe Qeveria gjermane planifikon që edhe gjashtë reaktorët e mbetur të mbyllen brenda vitit të ardhshëm.

Por, në letrën e hapur të publikuar nga “Die Welt”, shkencëtarët, inxhinierët dhe ambientalistët i kërkojnë qeverisë që të tërhiqet nga ky vendim, duke deklaruar se mbyllja e tyre do të rriste me të paktën dy herë emëtimet e karbonit në vend dhe në Europë.

Letra ka marrë shkas nga kriza aktuale energjitike, rritja e fortë e kërkesës dhe mungesa e ofertës. Sipas tyre, këta faktorë do të çojnë në riaktivizimin e termocentraleve me qymyr, apo naftë duke shtuar emëtimet e karbonit në atmosferë me të paktën 60 mijë tonë në vit.

“Me këtë sasi, Gjermania nuk do të kapë dot objektivin e vendosur për klimën në vitin 2030, për të shkurtuar emëtimet e karbonit me 65 për qind dhe çuar ato në nivelet e viteve 1990”, thonë ata.

Autorët kanë shpresë se qeveria e re që do të formohet me drejtues socialdemokratët do të heqë dorë nga ky plan dhe do të vijojë të mbajë në punë centralet bërthamore.

Gjermania aktualisht prodhon pjesën më të madhe të energjisë së saj nga era dhe gazi, që emëton pak karbon në atmosferë. Objektivi është që brenda 2022 e gjithë energjia të sigurohet vetëm nga këto dy burime dhe në një afat 7 deri në 10 vjeçar vetëm nga burome të rinovueshme, si era dhe energjia diellore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)