03 Dhjetor 2022

Gjermania, 200 miliardë euro mbrojtje ekonomike për krizen energjetike

Berlin, 30 shtator - Berlini njoftoi një program masiv ndihme qeveritare për kapërcimin e krizës energjetike, lëvizje kjo që u përshëndet menjëherë nga krerët e industrisë. Gjermania, një ‘superfuqi industriale’ e botës, është sot nën presion.

Avantazhi i saj afatgjatë i energjisë së lirë ruse ka përfunduar, çmimet e energjisë janë në rritje dhe kompanitë po reduktojnë prodhimin ose po largohen.

Grupi industrial me shumë ndikim, BDI paralajmëroi se “zemra e industrisë është aktualisht nën kërcënim”, dhe ekzekutivi gjerman po përpiqet që ta zbusë një ngërç të tillë.

“Rusia po ndërmerr një luftë energjetike ndaj Europës. Ne do të bëjmë c`është e mundur që të  ruajmë substancën ekonomike të vendit tonë”- tha Scholz.

Plan i qeverisë gjermane i vjen në ndihmë si industrisë, ashtu edhe familjeve. Me qëllimin të shmanget shkelja e “frenës famëkeqe të borxhit”, apo kufiri kushtetues për huamarrjen, qeveria, shtoi kancelari, po riaktivizon fondin e stabilizimit ekonomik, i cili është fuqizuar mjaftueshëm gjatë krizës COVID-19.

“Fondi i stabilizimit ekonomik është një instrument krizash që e ka dëshmuar tashmë vlerën e tij gjatë krizës së koronavirusit, sic e tregoi dhe shpëtimi i Lufthansës “, u shpreh zëdhënësi i qeverisë, Dennis Rohde.

Sipas planit, një sasi e caktuar energjie elektrike për konsumatorët dhe kompanitë do të subvencionohet.

Do të merren masa për të kufizuar dhe impaktin e çmimit të lartë të gazit, ndërsa norma e tatimit mbi vlerën e shtuar për gazin dhe ngrohjen qendrore do të mbetet në 7% deri në pranverën e vitit 2024.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2022

- Komuna e Prishtinës do të bëjë testimin e radhës të Sistemit të Alarmit Publik me tinguj të njëtrajtshëm dy herë nga 30 sekonda. (Prishitnë, ora 12:05)

- Ndihmës administratorja e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar për Europë dhe Euroazi, Ambasadorja Erin E. McKee, do të vizitojë Kosovën ku do të takohet me akterë të ndryshëm duke përfshirë përfaqësues të Qeverisë, shoqërisë civile, sektorit privat, bartës të rinj të ndryshimeve etj. (Lokalet e Royal Beverages, Velekincë, Komuna e Gjilanit, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, do të mbajë tubim me vajza e gra. (Teatrin e Qytetit "Avdush Hasani", ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi do të vizitojë Qendrën e Handikos-it në Podujevë. (Objekti i Qendrës në Podujevë, ora 15:30)

- Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit do të shfaqen filma vendor dhe të huaj, ku do të ketë diskutime me me autorët pjesmarrës! (Kino Armata, ora 17:00)
 
- Mbahet ceremonia e mbylljes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit më ç'rast do të behët edhe ndarja e çmimeve. (Kino Armata, ora 19:00 )