15 Dhjetor 2019

BGF prezanton raportin e veprimeve për zbutjen e ndotjes së ajrit

Prishtinë, 27 nëntor - Në kuadër të kampanjës “E Ardhmja është e Gjelbër, Vepro Tani!”, Balkan Green Foundation organizon diskutimin me temën “Roli dhe përgjegjësitë tona në zbutjen e ndotjes së ajrit në Kosovë”.

Ajri që thithim është thelbësor për ekzistencën tonë, megjithatë, ndonjëherë neglizhohet ndikimi që ka cilësia e ajrit në shëndetin dhe mirëqenien tonë.

Ndotja e ajrit është pasojë e një numri të madh politikash jo adekuate dhe një sërë veprimesh të cilat duhet të ndryshojnë urgjentisht.

Nga 13 masat e propozuara për adresimin e ndotjes së ajrit në Kosovë tani BGF prezanton raportin e progresit të veprimeve të ndërmarra për zbutjen e ndotjes së ajrit në vend.

Ky raport përbëhet nga një analizë individuale e secilës masë dhe përmban informacione mbi reformat, nismat, deklaratat, kundërshtimet/mbështetjen nga perspektiva e palëve të ndryshme të interesit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)