27 Shtator 2020

BE prezanton planin e investimeve për reduktimin e karbonit

Bruksel, 15 janar - Zyrtarët e Bashkimit Europian paraqitën një plan investimesh për të pakësuar lëshimin e dioksidit të karbonit në zero, deri në vitin 2050.

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen shpalli nisjen e fondit të investimeve të Marrëveshjes së Gjelbër Europiane që do të lëshojë 1 trilion euro (ose 1.1 trilionë dollarë) në dekadën e ardhshme.

Frans Timmermans është zv-presidenti ekzekutiv i Komisionit të BE-së dhe përgjigjet për Marrëveshjen e Gjelbër Europiane. Ai paralajmëroi se nëse vijon ngritja e temperaturave, europianët nuk do ta kenë më në dorë fatin e tyre.

Të gjitha vendet e BE-së përveç Polonisë ranë dakord muajin e kaluar në ndryshimin e ekonomisë së tyre në 3 dekadat e ardhshme për të mos lëshuar më shumë dioksid karboni. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)