16 Korrik 2018

Banorët e Hades protestojnë për vonesën e procesit të zhvendosjes

Prishtinë, 4 prill - Banorët e fshatit Hade do të protestojnë sot në fshatin e tyre për t’i shprehur pakënqësitë ndaj vonesës në procesin e zhvendosjes dhe anashkalimin e fshatit Hade.

Protesta do të bëhet në formë të organizuar ku nisja bëhet nga shkolla “Fazli Grajqevci” për, në fshatin Hade.

Këshilli Organizativ i Protestës ka ftuar të gjithë ata të cilët janë në dijeni për parregullësitë dhe brengat e banorëve të fshatit Hade t’i bashkangjiten protestës.

Protestës i bashkohet dhe Forumi për Iniciativa Qytetare (FIQ), që si organizatë ka mbështetur fuqishëm të drejtat e këtyre banorëve që u janë cenuar tash e sa vjet. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Zëvendës-Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetem pamje) 

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë organizon lansimin e programit për financimin e NVM-ve dhe bizneseve fillestare Start-up. (Innovation Center Kosovo, Rr. “Rexhep Mala” 28 A, ora 11:00)