19 Nëntor 2019

Ambasadorja Stjernvall me interes të shtuar në adresimin e çeshtjeve mjedisore

Prishtinë, 28 tetor - Sot, në komunën e Vushtrisë me iniciativën e ambasadores së Finlandës në Kosovë, znj.Pia Stjernvall u organizua një vizitë për të parë nga afër sistemin e ngritur për sa i përket organizimit të ndarjes së mbeturinave në këtë qytet si edhe një vizitë në njërin prej klubeve të gjelbra të kësaj komuneëpër tu njoftuar me aktivitetet e tyre ekstrakurikulare mjedisore.

Këtë takim e mirëpriti Kryetari i Komunës së Vushtrisë z.Xhafer Tahiri, i cili shfrytëzoi rastin të tregojë reformat e kryera në këtë komunë në kuadër të sektorit të menaxhimit të mbeturinave, duke nisur prej investimeve në shërbime bazike deri në ngritjen e sistemit për ndarjen e mbeturinave të riciklueshme në këtë komunë në kuadër të pilot projekteve në implementim e sipër.

Kësisoj, Ambasadorja e shtetit finlandez znj. Stjernvall përgëzoi në arritjet e kësaj komune dhe shprehu interesim për bashkëpunime në të ardhmen në lërminë e mjedisit.

Prej anës së GAC , Znj.Beu- Mucaj falenderoi ambasadën e Finlandës, e cila vite më parë ka përkrahur zhvillimin e programit të edukimit mjedisor në institucionet edukative dhe ka mbështetur praktikat e para për ndarjen e mbeturinave në burim.

Si përmbyllje e këtij takimi miqësor,vetë ambasadorja e shtetit Finlandez në Kosovë znj. Stjernvall shfrytëzoi rastin për të mbajtur dhe një ligjëratë të hapur më nxënës të klubit të gjelbër të shkollës ne Nadakoc të Vushtrisë, duke trajtuar në këtë mënyrë temën e ndryshimeve klimatikë si temë globale që po trajtohet në shume vende.

Përmes aktiviteteve të shumta që GAC implementon, synohet sensibilizimi i qytetarëve dhe edukimi i brezave të rinj për rëndësinë e mbrojtjes së mjedisit dhe zbatimin e reformave të ndryshme që kanë nisur nëpër komuna në Kosovë sic është ajo e Riciklimit të mbeturinave..

Ky organizim i bashkëngjitet të gjitha aktiviteteve të GAC-it si shoqëri civile dhe ndikimit që ka në adresimin e ceshtjeve që ndërlidhen me fushën e menaxhimit të mbeturinave dhe që ndihmojnë në ngritjen e sistemeve adeguatë në këtë sektor.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2019 - Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë me titull: “Rreziqet dhe mundësitë në një sektor financiar dinamik-rruga zhvillimore”, që do të mbahet në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të qendrës studentore, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës, punëtorë të sigurimit fizik të UP-së dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Protesta mbahet ne vendete e tyre te punës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të organizojë një vizitë në Gjykatën Themelore në Prishtinë në të cilën do të diskutojë për zhvillimet dhe arritjet në operacionalizimin dhe digjitalizimin e bazës kombëtare të të dhënave të evidencës penale, e zbatuar nga Sistemi qendror kombëtar i evidencës penale. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:15)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi. (Kampi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it Film City, ora 10:30 - mediet duhet të arrijnë tek Porta kryesore e Kampit Film City jo më vonë se ora 9:30)

- Presidenti Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 10:25)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Zëvendësdrejtori i Fondi Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang mbajnë konferencë për media. (Swis Diamand Hotel, ora 10:45)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë do të mbajë aktivitet me fëmijët në kuadër të shënimit te 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare FIQ organizon publikimin e analizës së Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të, me autor Qerkin Berisha. (Zyret e FIQ, Resource Center në Pejton, ora 14:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine organizon pritje ku do të dekorojë znj.Blerta Zeqiri, ''Kalorëse në Urdhrin e Artit dhe Letërsisë''. (Rezidenca e Francës, ora 18:30)

- HANDIKOS organizon ceremoninë e hapjes së  ekspozitës me fotografi  “EmbraceMe-Kosovo”, me portrete nga jeta e nëntë personave nga Kosova, të punuara nga fotografja holandeze Karin Brongers. (Shtëpia e Evropës, ora 19:00)