22 Maj 2019

USAID përkrah forcimin e pozitës ekonomike e fiskale të Kosovës

Prishtinë, 16 maj - Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur në takim drejtoreshën e Misionit të USAID-it në Kosovë Lisa Magno dhe ekipin e saj.

Ministri Hamza falënderoi znj. Magno për mbështetjen dhe bashkëpunimin e ngushtë të USAID-it  me Ministrinë e Financave, duke shtuar se kjo mbështetje që burimin e saj e ka nga taksapaguesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka dhënë frytet e veta në fushën e financave publike dhe stabilitetit makro-ekonomik.

Me këtë rast ministri Bedri Hamza, informoi drejtoreshën Lisa Magno dhe ekipin e saj për ecuritë e fundit lidhur me progresin në fushën e financave, ekonomisë dhe orientimin tonë për ta ndihmuar zhvillimin e sektorit privat përmes reformave ligjore dhe fiskale.

Në anën tjetër drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë Lisa Magno falënderoi Ministrin Hamza për punën dhe bashkëpunimin e deritanishëm, duke theksuar se nën udhëheqjen e tij Ministria e Financave ka arritur rezultate të konsiderueshme.

Ajo theksoi se është shumë e rëndësishme që këto të arritura të ruhen e forcohen tutje, ndërsa ri-konfirmoi mbështetjen e saj dhe të USAID-it për Ministrinë e Financave, si një partner shumë i besueshëm i bashkëpunimit me USAID-in.

Në këtë kontekst, ajo e informoi Ministrin Hamza që projekti i USAID-it Aktiviteti për Qeverisje Ekonomike tani më ka filluar së implementuari, ndërsa  njëra prej komponentave të këtij projekti lidhet me mbështetjen e reformave në fushën e menaxhimit të financave publike.

Për më tepër, ajo tha se një tjetër komponentë e këtij projekti është fusha që ka të bëjë me përmirësimin e ambientit të të bërit biznes, ndërsa një objektivë e re, shumë e rëndësishme, është ajo që ka të bëjë me komunikimin strategjik me bizneset dhe qytetarët në të gjitha fazat e politik-bërjes.

Ministri Hamza dhe drejtoresha e USAID-it  znj. Magno gjithashtu u pajtuan për vazhdimin e bashkëpunimin e shkëlqyer midis dy institucioneve, me synim ruajtjen dhe forcimin e mëtutjeshëm të pozitës ekonomike e fiskale të Kosovës.

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 maj 2019 - Ministri i mjedisit dhe planifikimit hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim ministrin e Mjedisit dhe Turizmit të Shqipërisë, Blendi Klosi, me të cilin do të diskutojnë mbi bashkëpunimin mes dy ministrive në fushën e mjedisit. (Kabineti i ministrit Matoshi, ora 9:00)

- Mbahet takimi i Grupit të Vecantë për Reformën e Administratës Publike GVRAP. (Ministrinë e Administratës Publike, salla e takimeve kati 18, ora 9:30)

- Instituti për Politikë të Jashtme të Kosovës organizon konferencën 'Politika e jashtme e Kosovës në këndvështrim shkencor'. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Shoqata e Inovacionit Financiar mban konferencë për media në të cilën prezanton aktivitetet e shoqatës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, do të takohet me ministrin e Turizmit dhe Mjedisit i Republikës së Shqipërisë, Blendi Klosi, i cili do të jetë i shoqëruar nga  kryetarët e Bashkive të Vlorës dhe Himarës, përkatësisht Dritan Leli dhe Jorgo Goro, si dhe nga një grup operatorësh turistikë. (Ndërtesa e Ministrisë së Tregtisë, ora 10:30)

- Shefi i Komandës së Bashkuar të  Aleancës në Napoli, admiralit James Foggo viziton Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Kosovës. (Ministria e Mbrojtjes, ora 11:15)

- Grupi i asambleistëve të Prishtinës, mbajnë konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projektligjin për Referendum. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkë organizim më MASHT, Universitetin e Prishtinës, komunën e Dragashit, OJQ- të mjedisore  do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit. (Kampingu “Limth”, në hapësirat e Parkut Kombëtar “Sharri”, komuna e Dragashit, ora 12:00)

- Në shenjë nderimi dhe respekti për të rënët dhe të gjithë ata që përjetuan masakrën në burgun e Dubravës më 1999 mbahet tubimi përkujtimor për shënimin e 20 vjetorit të kësaj masakre. (Hapësirat e burgut të Dubravës, ora 12:00)

- Zyra e Koordinatores Zhvillimore të OKB-së, së bashku me Komunën  e Obliliqit dhe Let’s do it Kosova organizojnë aktivitet të mbjelljes së fidanëve në Ditën Ndërkombëtare të Biodiverzitetit. (Banesat e Plemetinës në fshatin Plemetinë, Komuna e Obiliqit, ora 14:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës organizon Ditët e Kuvendit me qytetarët e Lipjanit. (Kuvendi Komunal i Lipjanit, orën 14:00)