17 Shkurt 2019

Trump i dërgon Kongresit një projekt-buxhet prej 4 trilion dollarë

Washington, 13 shkurt - Presidenti amerikan, Donald Trump po i dërgon Kongresit një projekt-buxhet prej 4 trilion dollarësh, që parashikon fonde për një mur në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara dhe për konsolidimin e ushtrisë, por që pritet të rrisë defiçitin federal me mbi 1 trilionë dollarë.

Plani nuk përfshin 400 miliardë dollarë të tjera në shpenzime për dy vjetët e ardhshëm që u miratuan nga Kongresi dhe u nënshkruan nga Presidenti të premten e kaluar, në një marrëveshje që i dha fund një mbylljeje prej disa orësh të qeverisë.

Projekt-buxheti po bëhet publik njëkohësisht me një nismë të infrastrukturës, prej 200 miliardë dollarësh.

Propozimi i Presidentit është në thelb një listë sugjerimesh për ligjvënësit. Kushtetuta amerikane i jep Kongresit kompetenca ekskluzive për të përcaktuar fondet federale dhe komisionet e Kongresit për buxhetin, shpesh nuk i marrin parasysh kërkesat presidenciale.

“Ky është një projekt-buxhet nga presidenti dhe nuk do të thotë aspak që është pranë formës përfundimtare të ligjit. Është një tregues se cilat do të jenë përparësitë e administratës së Presidentit Trump në vitin në vazhdim, por nuk është detyrim për Kongresin që të veprojë”, thekson Jacob Kirkegaard, studiues i Institutit Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare.

Drejtori i Buxhetit në Shtëpinë e Bardhë, Mick Mulvaney tha se propozimi përfshin 23 miliardë dollarë për sigurinë e kufirit dhe masat e rendit për imigracionin, përfshirë 18 miliardë dollarë për një mur në kufirin me Meksikën. Në një deklaratë, zoti Mulvaney tha se plani do të siguronte “një mbrojtje kombëtare të fuqishme dhe të rindëruar”.

Sipas marrëveshjes për buxhetin dyvjeçar që u arrit javën e kaluar nga Kongresi, Pentagoni do të marrë 700 miliardë dollarë për vitin 2018, një shifër rekord.

“Ne po kujdesemi për ushtrinë, më mire se gjithkush para nesh”, tha zoti Trump të hënën.

Ndryshe nga projekt-buxheti që zoti Trump bëri publik vitin e kaluar, plani i këtij viti nuk premton balancimin e financave federale, duke iu larguar kështu një objektivi që Republikanët e kanë pasur gjithmonë.

Edhe zoti Mulvaney, e pranoi këtë javë se nëse do të ishte ende në Kongres, ai nuk do të kishte votuar për legjislacionin.

Por zoti Mulvaney, që prej kohësh ka shprehur kundërshtimin ndaj defiçiteve në buxhet tha të dielën në një intervistë se puna e tij tani është “që të përpiqet për zbatimin e programit të Presidentit”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2019 - Qeveria e Kosovës mban mbledhje festive për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Ngritja solemne e Flamurit të Republikës së Kosovës për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë në të cilën marrin pjesë presidenti Hashim Thaçi, kreu i Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryeministri Ramush Haradinaj. (Hapësira mes ndërtesës së Kuvendit dhe Qeverisë, ora 8:30) 

- Presidenti Thaçi, kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Haradinaj vendosin kurora lulesh te shtatorja e ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, para Kuvendit, ora 8:45) 

- Presidenti Thaçi, kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Haradinaj vendosin kurora lulesh në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:40)

- Në 11 vjetorin e shpalljes së pavarësisë të Kosovës, anëtarë të kryesisë së LDK-së bashkë më struktura të saj, bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe  te varrezat e dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Federata e Ping-Pongut e Kosovës (FPPK) organizon turneun “Dita e Pavarësisë”.  (ShMU “Tefik Çanga”, Ferizaj, ora 10:00)

- “Star Kids” do të performojnë në sheshin “Skënderbeu” për nder të Pavarësisë. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë solemne për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:45) 

- Komuna e Gjilanit organizon akademi solemne dhe program artistik nga Shkolla e Muzikës në Gjilan. (Teatri i Qytetit, ora 11:00)

- Trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovë parakalojnë me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Prej Sheshit “Nënë Tereza” deri te Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 12:20)

- Me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës organizohet koktej për të gjithë të ftuarit në Parakalimin e Trupave të FSK-së. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 13:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovë në Gjilan bën përurimin e bustit të ish-presidentit Ibrahim Rugova (Gjilan, ora 13:00)

- Përfaqësues të organizatave studentore organizojnë një “protestë artistike” në lidhje me vonesën e liberalizimit për qytetarët e Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00) 

- Komuna e Vushtrrisë organizon manifestimin qendror për shënimin e 11-vjetorit të Pavarësisë. (Kalaja e Qytetit, Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim deputetët nga Mbretëria e Bashkuar, John Grogan dhe Martin Vickers. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Shoqata e Gastronomëve të Prishtinës, në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës, organizon një event simbolik për Pavarësi. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 14:00) 

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, dhe ministri i Kulturë, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, përurojnë Palestrën Sportive në Shtime. (Shtime, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin 17-anëtarësh nga Shtetet  e Bashkuara të Amerikës, të kryesuar nga Senatori James Inhofe. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00) 

- Komuna e Lipjanit organizon koncert festiv për 11-Vjetorin e Pavarësisë. (Qendra e Kulturës “Tahir Sinani”, Lipjan, ora 15:00)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” mban koncert festiv për Pavarësi. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, 18:00)

- Për 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës bëhet ndezja e organizuar e fishekzjarrëve. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 18:30)

- Me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës organizohet pritja shtetërore nën përkujdesjen kryeministrit Ramush Haradinaj. (Hotel “Venus”, magjistralja Prishtinë-Ferizaj, ora 19:30)

- Mbahet koncerti festiv për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 20:00)