22 Mars 2018

Shtimi i brishtësisë së sistemit financiar kërcënon rritjen e ekonomisë globale

Washington, 12 tetor - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka bërë të ditur se stabiliteti financiar botëror vijon të përmirësohet, por shtimi i brishtësisë së sistemit financiar do të kërcënojë rritjen e ekonomisë globale.

Në raportin mbi stabilitetin monetar ndërkombëtar, FMN-ja theksoi se njësitë kryesore ekonomike të botës po vijojnë t'i përmbahen një politike të lirë monetare për të ndihmuar rritjen ekonomike dhe për mbajtjen e inflacionit brenda niveleve.

Në këtë raport thuhet se në njësitë kryesore ekonomike, niveli i borxhit vazhdon të rritet dhe kjo do të kërcënojë rritjen ekonomike të botës.

Borxhi në sektorët jo financiarë në vendet e G20-s ka arritur në mbi 135 trilionë dollarë, sa 235 për qind e PBB-së së të gjitha vendeve të grupit të 20 vendeve.

Në raport theksohet se rritja e nivelit të borxheve do të shkaktojë dobësimin e sektorëve jo financiarë. Nëse përqindja e inflacionit botëror do të rritet, bankat kryesore qendrore do të shtrëngojnë papritur politikën monetare, duke shkaktuar trazirë në tregun monetar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Mars 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin për Sundimin e Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Çfarë presim nga faza e re e dialogut Kosovë-Serbi”, në një diskutim të përfaqësuesve të shoqërisë civile rreth të ardhmes së këtij procesi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën e rregullt javore. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S3, ora 11:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies së dëshmorit Asllan Fazliu, do të bëhen homazhe në fshatin Gllanasellë të Komunës së Drenasit. (Gllanasellë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me IKSHP, Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënon Diten Botërore e Tuberkulozit. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj, ora 11:00)

- Përfundon Java e Gruas 2018 ku do te diskutohet 'promovimi i përgjegjshmërisë, integritetit dhe llogaridhënies në institucionet qeverisëse'. (Hotel Emerald, ora 11:00)