22 Janar 2021

Shkalla e papunësisë në Bashkimin Evropian arriti në 7.6 për qind

Prishtinë, 2 dhjetor - Shkalla e papunësisë në Bashkimin Evropian arriti në 7.6 për qind në tetor, njoftoi sot Zyra statistikore evropiane.

Krahasuar me shtatorin, numri i të papunëve në BE ra me 91 mijë, sipas Eurostat.

Megjithatë, shkalla e papunësisë u rrit nga 6.6 për qind, sa ishte një vit më parë, në tetor 2019, duke reflektuar pasojat e vazhdueshme ekonomike nga pandemia e COVID-19.

Papunësia në BE u rrit çdo vit me 2.1 milionë.

Shkalla e papunësisë së të rinjve në BE në tetor ishte 17.5 për qind, nga 17.4 për qind muajin e kaluar.

Në tetor, papunësia e të rinjve u rrit me 404 mijë në vendet anëtare të BE-së krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Shkalla e papunësisë tek gratë ishte 8 për qind ndërsa tek burrat 7.2 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me përfaqësuesit e SBASHK-ut, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Ibrahim Mustafes për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet konferenca vjetore e Prokurorëve, e cila këtë vit për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, organizohet në formë virtuale. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, për nder të 23 vjetorit të triumfit të familjes Jashari ndaj sulmit të dytë të forcave serbe, do të bëjnë homazhe në shenjë nderimi për heroizmin e jashtëzakonshëm të familjes Jashari. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i komunës Xhafer Tahiri, prezanton Planin për Rimëkëmbje Ekonomike të Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)