31 Mars 2020

SHBA miraton 2 trilionë dollarë ndihmë ekonomike kundër koronavirusi

Washington, 25 mars - Drejtuesit e Shtëpisë së Bardhë dhe Senatit arritën marrëveshje historike pas mesnate mbi një paketë të ndihmës ekonomike prej 2 trilionë dollarëve lidhur me shpërthimin e koronavirusit, duke i dhënë fund polemikave të nxehta midis demokratëve dhe republikanëve.

"Zonja dhe zotërinj, i dhamë fund", tha drejtori i çështjeve legjislative të Shtëpisë së Bardhë, Eric Ueland, derisa u largua nga zyra e udhëheqësit të shumicës së Senatit, Mitch McConnell, republikan nga Kentucky.

Lideri i pakicës së Senatit, Chuck Schumer, tha se kjo pako do t'u mundësojë kompanive të kalojnë pandeminë dhe të ndihmojnë familjet amerikane.

Sipas “Los Angeles Times”, pakoja përfshin pagesë të drejtpërdrejt për amerikanët dhe një fond gjysmë trilion dollarësh për korporatat amerikane.

Detajet e plota nuk janë publikuar.

Gjithsej 163 persona kanë vdekur të martën, duke çuar numrin e vdekjeve në SHBA në 700, pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se vendi mund të jetë epiqendra tjetër e koronavirusit me mbi 50 mijë raste të infeksionit.

Ekonomia e SHBA-ve ka rënë kur pandemia e koronavirusit u përhap brenda kufijve të saj, me të tre indekset e aksioneve që tregojnë humbje të mëdha pas niveleve të larta të të gjitha kohërave në fillim të këtij viti

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)