05 Qershor 2020

Rreth 900 mijë punëtorë e kanë humbur punën në Spnajë shkaku i COVID-19

Madrid, 2 prill - Afër 900 mijë punëtorë e kanë humbur punën e tyre në Spanjë që kur autoritetet lëshuan urdhër për kufizimin e lëvizjes dhe duke i urdhëruar qytetarët të qëndrojnë në shtëpi me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit të ri, thanë sot autoritetet.

Humbjet e vendeve të punës janë më të larta se në janar 2009, kur 350 mijë punëtorë humbën punën e tyre për shkak të krizës globale financiare që goditi veçanërisht Spanjën.

Numri i punëtorëve të paguar në Fondi i Sigurimeve Sociale në Spanjë u ul me 898.822 në fund të marsit, tregojnë të dhënat zyrtare të Ministrisë së Punës.

Humbjet e vendeve të punës filluan më 12 mars, kur qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe u kërkoi qytetarëve të punojnë nga shtëpia. Që atëherë, janë marrë masa shtesë të cilat të gjithë punëtorët, përveç shërbimeve të rëndësishme, nuk u lejohet të dalin nga shtëpitë e tyre deri në mes të prillit.

Sektori i ndërtimit dhe shërbimeve, përfshirë dhe industrinë e turizmit që është shumë e rëndësishme për Spanjën, janë goditur më së shumti nga humbjet e vendeve të punës, thonë shifrat e publikuara nga Ministria e Punës. Numri i personave të regjistruar zyrtarisht si të papunë u rrit në 3.5 milionë deri në fund të marsit, niveli më i lartë që nga prilli i vitit 2017.

Në Spanjë janë konfirmuar më shumë se 100 mijë persona të infektuar me koronavirus ndërsa 9.387 persona kanë vdekur nga efektet e COVID-19.

Më 11 mars, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpërthimin e koronavirusit e shpalli "pandemi globale". Përveç Evropës, OBSH-ja ka shpallur SHBA-të epiqendër e re e pandemisë së koronavirusit, e cila u shfaq për herë të parë në fund të vitit të kaluar në qytetin kinez Wuhan.

Më shumë se 47.200 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në të gjithë botën dhe mbi 935.000 raste të infeksionit të koronavirusit në 200 vende janë konfirmuar, tregojnë të dhënat nga Universiteti amerikan "Johns Hopkins". Më shumë se 190.000 njerëz janë shëruar deri më tani.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2020 - Pranimi i detyrës nga Ministri i zgjedhur, Selim Selimi. (Ministrinë e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, ora 9:00)

- Fillon pastrimi i deponisë inerte në fshatin Lebane. (Përfundimi i autostrades në anën e djathtë, ora 10:00)

- Mahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Drejtësisë. (Ndertesa e Kuvendit, salla  N302, ora 10:00)

- Në kuadër të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën", Komuna e Prizrenit do t'i bashkëngjitet fushatës globale "Dita e Pastrimit të Botës 2020”, për të promovuar rëndësinë e kujdesit ndaj mjedisit, duke marrë për bazë faktin se ky aktivitet do të promovohet në nivel global. (Brigjet e liqenit të Vërmicës, ora 10:30)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, Instituti për Politika Zhvillimore organizon panelin e diskutimit me titull “Tani është koha për natyrën!”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, do të mban një konferencë për Media. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, pranon detyrën. (Ndërtesa e Ministrisë se Ekonomisë dhe Ambientit, ish-objekti i MZHE-së, ora 13:00)

- Ekipa qëndrore e “Ta Pastrojmë Kosovën” së bashku me vullnetarët fillon aktivitetet në Komunën e Suharekës, ku do të ketë aksion pastrimi dhe mbjellje, në bashkëpunim me komunën e Suharekës. (Suharekë, ora 14:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:45 - vetëm pamje)