03 Prill 2020

Rikonfirmohet përkushtimi i Francës për mbështetjen e Kosovës

Prishtinë, 20 shkurt - Ministri i Financave Besnik Bislimi ka pritur sot në takim njoftues ambasadoren e Francës në Kosovë Marie-Christine BUTEL, me të cilën biseduan për bashkëpunimin ndërshtetërorë dhe institucional.

Me këtë rast, Ministri Bislimi e falënderoi Ambasadoren BUTEL për mbështetjen që shteti francez i ka dhënë deri më tani Kosovës në fushën e zhvillimit veçanërisht për projektet të cilat lidhen drejtpërsëdrejti me jetën e qytetarëve të Kosovës.

Ministri Bislimi gjithashtu e njoftoi Ambasadoren BUTEL për stabilitetin makrofiskal, për politikat zhvillimore të Qeverisë Kurti si dhe për përgatitjen e Buxhetit për vitin 2020.

Ndërsa, ambasadorja e Francës në Kosovë Marie-Christine Butel e uroi ministrin Besnik Bislimi për detyrën e re dhe rikonfirmoi përkushtimin e shtetit të Francës për mbështetjen e Kosovës në zhvillimin e projekteve të cilat ndikojnë në mirëqenien e qytetarëve të Kosovës si dhe në zhvillimin ekonomik të vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Prill 2020

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, për t’u konsultuar lidhur me formimin e Qeverisë së re, ose shkuarjen në zgjedhje. (Zyra e Presidentit, ora 10:00) 

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e Listës Serbe, Goran Rakiq. (Zyra e Presidentit, ora 10:30) 

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e Nismës, Fatmir Limaj. (Zyra e Presidentit, ora 11:00) 

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim përfaqësuesit e Grupit Parlamentar 6 Plus. (Zyra e Presidentit, ora 11:30)