03 Qershor 2020

Qeveria është e interesuar që të rrisë punësimin e grave

Podujevë, 20 maj - Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në shoqërimin e ministres në detyrë të Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike, znj. Rozeta Hajdari dhe ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, vizituan fabrikën e këpucëve “Alko” në Besianë.

Aty u mirëprit dhe u takua me pronarin, Mentor Latifin dhe bashkëpunëtorët e tij. 

Fabrika “Alko” karakterizohet nga fakti se shumica e 50 punëtorëve të saj janë gra. Që nga janari në bashkëpunim me një firmë tjetër në Shqipëri kanë filluar prodhimin e këpucëve për një firmë italiane.

Kjo fabrikë përdorë makineri italiane për prerje dhe qepje, produkti i të cilës finalizohet më pastaj në Shqipëri dhe Itali.

Pronari, Latifi i falënderoi Kryeministrin në detyrë dhe ministrat në detyrë për vizitë, dhe shprehu mirënjohje ndaj masave në kuadër të pakos emergjente fiskale nga e cila ka përfituar edhe kjo fabrikë bashkë me punëtorët e saj.

Sipas tij, kjo mbështetje u jep atyre vullnet për të vazhduar edhe më shumë e edhe më tutje angazhimin e tyre në prodhim.

Prodhimtaria vendore është në qendër të programit qeverisës. Prandaj, kjo qeveri do të bashkëpunojë ngushtë dhe do t’i qëndrojë pranë bizneseve dhe ndërmarrësve të këtillë.

Për më tepër, Qeveria Kurti është jashtëzakonisht e interesuar që të rrisë punësimin e grave, në veçantë në sektorin privat. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)