13 Prill 2021

Papunësia në Gjermani u rrit për herë të parë pas 7 muajve

Berlin, 3 mars - Agjencia Federale e Punësimit (BA) ka njoftuar se shkalla e papunësisë sezonale në muajin shkurt në Gjermani u rrit për herë të parë pas 7 muajve.

Agjencia njoftoi se numri i të papunëve, i rregulluar në baza sezonale u rrit me 9 mijë persona dhe numri i përgjithshëm arriti në 2 milionë e 752 mijë në muajin shkurt krahasuar me muajin paraprak, ndërsa shkalla e papunësisë prej 6 për qind mbeti e pandryshuar. Numri i të papunëve është rritur për herë të parë që nga qershori i vitit 2020.

Pritjet në tregje ishin që numri i të papunëve të ulej me 13 mijë. Përveç kësaj, numri i të papunëve u rrit me 509 mijë në krahasim me shkurtin e vitit 2020.

Kreu i Agjencisë Federale të Punësimit, Detlef Scheele tha se kufizimet e COVID-19 u panë në fuqinë punëtore të disa sektorëve. "Orari i shkurtër i punës vazhdon të sigurojë punësim në një shkallë të gjerë dhe të parandalojë papunësinë ", tha ai.

Në Gjermani që nga nëntori 2020 janë vendosur kufizime për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri (COVID-19). Sipas mediave gjermane, këto kufizime do të vazhdojnë deri më 28 mars për të shmangur valën e tretë të COVID-19.

Numri i të punësuarve vazhdon të mbetet nën nivelin si para pandemisë së COVID-19

Sipas të dhënave të përkohshme nga Zyra Federale e Statistikave (Destatis), punësimi i rregulluar në baza sezonale në janar u rrit me 14 mijë krahasuar me muajin e mëparshëm dhe arriti në 44 milionë e 290 mijë.

Destatis thekson se numri i personave të punësuar vazhdon të mbetet dukshëm nën nivelin e periudhës para pandemisë së COVID-19.

Në deklaratën e Zyrës Federale të Statistikave thuhet se "Numri i personave të punësuar në dhjetor të vitit 2020 ra me 1.6 për qind (726 mijë persona) i rregulluar në baza sezonale krahasuar me muajin shkurt 2020 para vendosjes së kufizimeve të COVID-19 në Gjermani", thuhet më tej.

Në Gjermani, ekonomia u tkurr me 5 për qind në vitin 2020 për shkak të krizës shëndetësore dhe ekonomike të shkaktuar nga COVID-19, duke i dhënë fund rritjes së saj të pandërprerë për 10 vjet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)