26 Shkurt 2021

Pandemia e godet rëndë ekonominë ruse, e kthen një vit e gjysmë mbrapa

Moskë, 12 nëntor - Zëvendëskryeministri rus, Andrei Belousov, është shprehur se Pandemia e koronavirusit ka ndikuar negativisht në ekonominë ruse, duke e kthyer ekonominë një vit e gjysmë mbrapa.

Belousov, thotë që efektet negative të pandemisë në ekonominë ruse do të shfaqen edhe gjatë dy viteve të ardhshme.

Në lidhje me vështirësitë ekonomike me të cilat pritet të përballet Rusia, Belousov u shpreh se për vitin 2021, Rusia duhet që zvogëloj shpenzimet dhe investimet më qëllim që të zvogëloj deficitin buxhetorë, i cili këtë vit pritet të jetë më i madh sesa parashikimet.

Rusia gjatë këtij viti kishte rënie te të hyrave si pasojës e krizës së shkaktuar nga pandemia dhe si rrjedhojë e çmimeve të ulëta dhe zvogëlimit të prodhimit të naftës dhe gazit.

Deri sa në njërën anë kishte rënie te të hyrave, në anën tjetër kishim rritje të madhe të shpenzimeve për mbështetje të bizneseve dhe popullsisë të goditur nga pandemia, çka ka ndikuar në rritjen e deficitit buxhetorë.

Rënia e të hyrave dhe rritja e shpenzimeve ka ndikuar në rialokim rekord të fondeve të buxhetit të paraparë për vitin 2020. Deri me tani, në tetor, u është ndryshuar destinacioni rreth një të tretës së alokimeve të parapara sipas buxhetit të vitit 2020.

Projeksionet e buxhetit të Rusisë për vitin 2021 nuk janë shpresëdhënëse, tani më është duke u diskutuar që të ketë zvogëlim të shpenzimeve për të gjithë sektorët.

Sektori i mbrojtjes është një nga sektorët që pritet të ketë zvogëlim të konsideruar të buxhetit, gjë që ka shkaktuar kritika të mëdha tek ushtaraket dhe politikanet me qasje ekspansioniste.

Shpenzimet e mbrojtjes për vitin 2021 pritet të bijën në 2.5% të Produktit të brendshëm bruto.

Vlen të ceket se në vitin 2011 shpenzimet për sektorin e mbrojtjes në Rusi ishin rritur duke arritur në 3.4% të PBB, çka e kishte shtyrë ministrin e financave, Alexei Kudrin të jap dorëheqje.

Ish-ministri Kudrin, i cili në vitin 2011 ishte kundër rritjes së shpenzimeve të mbrojtjes në 3.4% të PBB, tani thotë që zvogëlimi i shpenzimeve ushtarake në 2.5% të PBB është shumë i madh dhe pritet të ketë ndikime negative në Forcat e armatosura ruse.

Zvogëlimi i buxhetit për Ushtrinë ruse pritet të ketë ndikim të menjëhershëm, si në forcat e armatosura ashtu edhe në industrinë ushtarake ruse, e cila edhe ashtu është në krizë të madhe, si pasojë e borxheve të mëdha ndaj bankave komerciale.

Zvogëlimi i buxhetit për sektorin e mbrojtjes, pritet të ndikoj në zvogëlimin e agresivitetit rus, kundër shteteve fqinje dhe rajoneve ku Rusia ka interesa për të shtrirë ndikimin e saj. Një nga rajonet ku Rusia ka bërë të ditur se ka interesa është edhe rajoni i Ballkanit, andaj çdo zvogëlim i ndikimit rus në rajonin tonë pritet pasqyrohet me rritje të sigurisë dhe stabilitetit, në tërë rajonin e Ballkanit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)