20 Qershor 2019

Nxënësit shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Ujit

Prishtinë, 22 mars - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka marrë pjesë në shënimin e 22 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Ujit dhe 23 marsit- Ditës Ndërkombëtare të Meteorologjisë e organizuar në Liqenin e Batllavës.

Të pranishëm ishin edhe fëmijët e LET Center te cilët vizituan Liqenin e Batllavës ku shënuan këtë ditë me aktivitete të shumta si pastrimi i liqenit, vallëzim, art, diskutim mbi mirëmbajtjen dhe pastrimin e ambientit.  

Drejtoresha e Let Center Lida Hoxha ka falenderuar Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinorë dhe Green Art Center për ftesën dhe mikëpritjen e ngrohtë.

Znj. Hoxha ka thënë se për shkak te mbështetjës se aktivitetit për shënimin e ditës e Ditës Ndërkombëtare të Ujit kanë marrë mirënjohje nga Ministri Matoshi.

Me këtë rast, ministri Matoshi dha një mesazh për institucionet e vendit dhe qytetarët e Republikës së Kosovës, për ruajtjen dhe shfrytëzimin racional të ujit në vendin tonë.

"Është momenti që të gjithë ta trajtojmë ujin ashtu siç duhet sepse nënkupton jetë dhe si vend kemi nevojë shumë të madhe që të ruajmë sasinë e ujit , ta shfrytëzojmë në mënyrë sa më racionale të kujdesemi si institucione të kemi rezerva ujore për vendin tonë sepse secili prej jush e di, se vendi ynë është me rezervat më të pakta ujore në gjithë Evropën”, deklaroi ministri Matoshi.

“Motoja e këtij viti që është “Ujë për të gjithë” na obligon që të punojmë në këtë drejtim. Ju lus që të punoni sa më shumë, të na ndihmoni sa më shumë, që të dërgoni sa më shumë mesazhe tek të gjithë për rëndësinë që ka uji, për rëndësinë që duhet ti kushtojmë ruajtjes së rezervave ujore dhe për rëndësinë e ujit të pastër në mënyrë të veçantë”, deklaroi ministri Matoshi.

Ai tha se Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor është e përkushtuar dhe e interesuar që të mbështes zhvillimin e Orllanit ndërsa tregoi që këtë vit banorët e kësaj pjese do të bëhen me ujë të pijshëm fal një projekti që është duke realizuar MMPH-ja.

 “Siç e dini, këtë vit fillojmë një investim milionësh për ujësjellësin e fshatit Orlllan sepse është një padrejtësi e madhe që gjithë banorët e kësaj zone të shohin ujin që ne e përdorim çdo ditë në Prishtinë ndërsa në shtëpitë e tyre të mos kenë ujë dhe ujësjellës. Prandaj kësaj padrejtësie po i japim fund përgjatë këtij viti dhe do të vazhdojmë edhe në zona tjera që të mbështesim banorët, lokalitetet të cilat përveç që jetojnë këtu kanë një rëndësi të veçantë edhe për mbarëvajtjen e jetës në tërë territorin e Republikës së Kosovës”, tha Matoshi.

I pari i MMPH-së uroi të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Ujit dhe Ditës Ndërkombëtare të Meteorologjisë.

Gjatë shënimit të kësaj dite, ministri Matoshi, përfaqësues të institucioneve, përfaqësues të OJQ-ve: “Let’s Do it Kosova”, “Green Art Center”, SHUKOS, CDI dhe qytetarë e banorë të Batllavës, kanë marrë pjesë në pastrim në liqenin e Batllavës dhe hapësirave përreth.

Po ashtu gjatë kësaj dite është shënuar edhe festivali i liqenit ku është bërë promovim i rëndësisë së ujit me lojëra për fëmijë, gara me vizatime dhe ese në mes nxënësve me temën “Ujë për të gjithë”, ekspozita të punimeve të vizatimeve të nxënëseve nga SHFMU- të, si dhe punime nga materialet e riciklueshme  si dhe vendosja e  4  pikave demonstrimi i metodës së 3R- Redukto, Ripërdor,  Riciklo për ngritjen e edukimit dhe ndërgjegjësimit.

Në shënim të kësaj dite, është organizuar edhe një tryezë në të cilën janë prezantuar të arriturat dhe sfidat në fushën e ujërave në Kosovë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 qershor 2019 - Organizata Inject- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi organizojn konferencën “Trajtimi Institucional i Rasteve të Dhunës në Familje”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Open Data Kosovo organizon panelin e diskutimit me temën “Hapja e të Dhënave të Bizneseve dhe Kontributi i tyre në Zhvillimin Ekonomik të Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Universiteti ''Kadri Zeka'' në Gjilan në bashkëpunim me Oden e Avokatëve të Kosovës dhe aktivitetin e USAID-it Drejtësia Vlen, do të organizojë Orët për Ndihmë Juridike pa Pagesë, ku do të ofrohen shërbime juridike pa pagesë për qytetarët me nevojë. (Universiteti ''Kadri Zeka'', ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme së bashku me Agjencinë e Kosovës për Forenzikë do të organizojë ceremoninë e pranimit të certifikatës së Ri-akreditimit të laborantëve. (Ambientet e Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, ora 10:30)

- Anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike, Avdullah Hoti dhe Driton Selmanaj nga Grupi Parlamentar i LDK-së mbajn konferencë për media. (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301.  ora 10:30)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, do të mbajë konferencë për media. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- Fushata për Zhvillimin e Qëndrueshëm Ekonomik në Kosovë bën shpalljen e finalistëve dhe fituesit të konkursit "Tregojeni mendjen tuaj afariste". (Shtëpia e Evropës, ora 11:00)

- Federata Sindikate e Telekomit të Kosovës mban konferencë për media lidhur me qendrimet rreth kontrates se Z-Mobile dhe hapave qe do të nderrmiren diteve në vijim. (Objekti Qendror i PTK-së në Dardani, ora 11:00)

- Mbahet seanca solemne me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Drejtori i Arsimit i Komunës së Gjilanit, Nazim Gagica mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyrët qendrore në lagjen Arbëria, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim themeluesin e shoqatës bamirëse, “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut bëhën homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në Istog. (Qendra e qytetit në Istog, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të projektit të Adresave, ku do të marrin pjesë Kryetari i Komunës së Klinë, Prof. Dr. Zenun Elezaj, Ambasadori Norvegjez në Kosovë, Per Strand Sjaastad, zv. Ministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Gjergj Beka dhe Avni Ahmeti, Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë Kadastrale  të Kosovës dhe qytetarë Klinas. (Oborri i Komunës së Klinës, ora 13:45)

- Ambasadori amerikan Philip Kosnett do të jetë prezent në përurimin e punëtorisë kreative të tipit “makerspace” në Komunën e Gjilanit, të financuar nga USAID-i. (Shkolla Xhavit Ahmeti në Gjilan, ora 14:15)

- Bëhet përurimi i qendrës së tretë të qëndrimit ditor për të moshuarit. (Lagjja Pejton, përballë Katedrales "Nëna Terezë", ora 15:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të mbajë tryezën e radhës me temën “Roli i medieve në raportimin e problemeve ndëretnike”. (Hotel Sirius, ora 16:30)

- Aksion për Nëna dhe Fëmijë do të bëj lansimin e Librit 'Ditari i Nënës' udhërrëfyesi për hapat e prindërimit, libër ky i shkruar nga Albiona Beselica Beha. (Libraria Dukagjini në sheshin Nënë Terezë, ora 17:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet turniri në futboll të madh ku do të marrin pjesë ekipet nga komuna e Istogut, Klinës ,Deçanit dhe Pejës. (Fshati Banjë, ora 17:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton komunitetin egjiptian në Fushë Kosovë, në kuadër të Javës së Egjiptianëve. (Amfiteatri përballë komunës së vjetër në Fushë Kosovë, ora 18:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet programi festiv me këngë e valle. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 18:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Kino Armatën për nder të njëzet vjetorit të çlirimit të qytetit të Prishtinës organizon Javën e Filmit me shfaqjen e filmave "Tisa" nga Valter Lucaj dhe "Përtej Rrugës" nga Yll Çitaku. (Kino Armata, ora 20:00)