12 Gusht 2020

Minstrja e Financave priti në takim ambasadoren e Francës në Kosovë

Prishtinë, 13 korrik - Ministrja Hykmete Bajrami, ka pritur sot në takim ambasadoren e Francës në Kosovë Marie-Christine Butel. Në takim u diskutua për situatën ekonomike në vend si dhe për rritjen e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. 

Ministrja Bajrami e njoftoi Ambasadoren Butel për situatën ekonomike në vendin tonë dhe për aktivitetet e Qeverisë së Kosovës në adresimin e sfidave të shkaktuara nga pandemia COVID-19. Znj. Bajrami foli edhe për planet e Ministrisë së Financave për fuqizimin e sektorit privat si bartës i rritjes ekonomike në vend. Ajo falënderoi shtetin francez për mbështetjen që i ka dhënë dhe vazhdon t’i jap Kosovës përmes projekteve që ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve. Në këtë kuadër, Ministrja Bajrami përmendi rëndësinë e dy marrëveshjeve bilaterale, të nënshkruara më 07 korrik, gjatë vizitës së Kryeministrit Hoti në Paris, marrëveshje këto të cilat do të ndihmojnë në thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve tona, theksoi ajo.         

Ndërsa, ambasadorja e Francës në Kosovë Marie-Christine Butel, falënderoi Ministren Bajrami për pritjen dhe shprehu gatishmërinë e shtetit francez për të vazhduar bashkëpunimin me Kosovën në fushën e zhvillimit ekonomik dhe integrimeve evropiane. Ajo theksoi se marrëveshja e nënshkruar nga Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Francës i hap rrugë përfshirjes së Agjencisë Franceze për Zhvillim në projekte të ndryshme në Kosovë. Ambasadorja Butel potencoi se Franca mbetet e përkushtuar që ta mbështes Kosovën edhe përmes mekanizmave në kuadër të Bashkimit Evropian në të mirë të zhvillimit ekonomik dhe fuqizimit të institucioneve demokratike.   

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)