27 Janar 2023

Ministrja Hajdari mori pjesë në hapjen e ngjarjes Aspire Balkan Demo Day

Prishtinë, 18 nëntor - Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari mori pjesë në hapjen e ngjarjes Aspire Balkan Demo Day, me ftesë të Ambasadores së Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv dhe ekipit Aspire Balkans me partnerët kryesorë STIKK nga Kosova dhe TAKT nga Maqedonia.

Në hapje të ngjarjes kushtuar grave ndërmarrëse, pjesëmarrëse ishin ish-Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Donjeta Sahatçiu, si dhe ndërmarrëse të suksesshme të vendit.

Ministrja Rozeta Hajdari u shpreh e lumtur dhe e motivuar që ishte prezent në mesin e grave ndërmarrëse me idetë e tyre kreative në biznes.

Ajo shprehi falënderime ndaj dy ambasadoreve izraelite znj. Tamar Ziv në Kosovë dhe znj. Simona Frankel në Maqedoninë e Veriut, për partneritetin e tyre për zhvillim dhe financim të programit mbështetës ndaj grave nga Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit.

Ajo në vazhdim theksoi se iniciativat e tyre  me shumë kreativitet do ta kenë gjithmonë mbështetjen e saj gjersa është e përkushtuar që në mandatin e saj të ofrojë sa më shumë hapësirë, përkrahje financiare dhe të krijojë mjedis të favorshëm për fuqizimin e grave tona ndërmarrëse.

Ministrja Hajdari i njoftoi të pranishmet se përmes ligjit për inovacion dhe ndërmarrësi dhe ligjit për fondin për inovacion, tani në hartim, do të ofrohen më shumë mundësi dhe përkrahje për gratë në ndërmarrësi, me qëllim fuqizimin e tyre dhe rritjen e kapitalit të ndërmarrësisë në shoqërinë tonë.

Me më shumë ndërmarrje fillestare, të vogla dhe të mesme në pronësi të grave dhe suksesin e tyre, do të fuqizojmë shoqërinë tonë, me hapjen e vendeve të reja të punës dhe drejt krijimit të një mirëqenie më të mirë në Republikën tonë.

Aspire Balkans është një program unik që i inkurajon gratë të bëhen ndërmarrëse dhe ta kthejnë idenë e tyre të biznesit në një startup.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)