02 Korrik 2020

Mbahet takimi i radhës i Organizatës Botërore të Doganave

Prishtinë 27 qershor - Ushtruesi i detyrës së Drejtorit të përgjithshëm Ibrahim Xhaka mori pjesë me takimin e radhës së Organizatës Botërore të Doganave.

Në këtë takim tema kryesore ishte edhe miratimi i buxhetit të OBD. Shteti i Kosovës përmes përfaqësimit mori pjesë direkt në votimin e buxhetit.
 
Xhaka në fjalimin e tij kujtoi që 116 shtete anëtare të kombeve te bashkuara kane njohur Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.

Kosova sic theksoi ai është anëtare e më shumë se 60 organizatave ndërkombëtare, përfshirë Bankën Botërore dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar - dy agjenci të specializuara të Kombeve te Bashkuara.

Deklarata e pavarësisë së Kosovës është konfirmuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë pasi opinioni i saj këshillimor i korrikut 2010 deklaroi se shpallja e pavarësisë nuk shkel ligjin ndërkombëtar dhe Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

këtë drejtim sipas tij çdo shtet që nuk e njeh Kosovën, është një çështje bilaterale që nuk duhet të ndikojë në punën e organizatës botërore te doganës.

Xhaka bëri të ditur se Republika e Kosovës është anëtare e plotë e organizatës botërore të doganave, pasi ka aderuar për të njëjtin proces si çdo anëtar tjetër, në përputhje me nenin XVIII të Konventës së OBD-se, përkatësisht Konventës që themelon këshillin doganor –i  vitit 1950. 

"Ju lutemi më lejoni të përfundoj duke ju siguruar të gjithëve që Kosova mbetet e angazhuar si një anëtar i plotë, i barabartë dhe i përkushtuar për të ushtruar plotësisht të drejtat dhe detyrimet e saj brenda OBD-se me vullnetin e mirë për të respektuar natyrën e OBD-se dhe misionin e saj të rëndësishëm që të nxisë bashkëpunimin midis doganave të shteteve anëtare për shërbimeve më të mira doganore", ka thënë Xhaka.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2020 e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Inaugurohen zyrat të reja të Bankës Qendrore të Kosovës në të cilen do të merr pjesë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Tek ish-zyrat e Komunës së Prishtinës që gjenden mes objektit të BQK-së dhe parkingut nëntokësor tek Hotel Grandi, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë do t’i dorëzojë Ministrisë së Shëndetësisë 6,000 komplete testimi për COVID-19, 90 shtretër spitalorë, mbi 67,000 maska të frymëmarrjes dhe pajisje të tjera mjekësore në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream në facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Gjilanit ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri vizitojnë stadiumin e qytetit në Gjilan si dhe vendosin gur-themelin e stadiumit ndihmës. (Gjilan, ora 11:00)
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik: “E drejta për ujë, peng i prokurimit: Analizë e tenderit maratonik për ujësjellës në Komunën e Dragashit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, përfaqësuar nga Ambasada Britanike, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi për të siguruar emërime profesionale të udhëheqësve të institucioneve dhe organeve publike, nëpërmes proceseve të drejta dhe transparente të rekrutimit. (Holli i Kuvendit të Kosovës​, ora 12:00)

- SKOPI Studentor organizon aksion simbolik për të treguar realitetin e krijuar nga emërimet e fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës. (Para ndërtesës së Ministrisë së Arsimit, ora 12:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në nënshkrimin e Memorandum Bashkëpunimit me Ambasadën Britanike për pozitat e larta drejtuese. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- IKD dhe INPO mbajnë konferencë për medie, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik “E drejta për ujë, peng i prokurimit”. (Hotel “Sirius”, ora 14:30)

- Me rastin e Ditës Botërore të Gazetarëve të Sportit, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka ftuar të gjithë gazetarët e sportit, në takim me për të diskutuar mbarëvatjen e sportit në vendin tonë si dhe sfidat me të cilat ballafaqohet sporti dhe gazetarët sportivë. (Kabineti i Ministres së MKRS-së, ora 15:15)