20 Maj 2019

Lansohet granti i performancës komunale

Prishtinë, 9 tetor - Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) më mbështetjen e Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) organizon ceremoninë e lansimit të Grantit të Performancës komunale.

Granti i Performancës është një skemë e dizajnuar për të mbështetur komunat e Kosovës me grante të bazhuara në performancën e tyre më të mirë e cila matet pëmes parametrave të caktuara.

Kjo ngjarje e bashkëpunimit ka për qëllim të prezantojë grantin e performancës komunale të bashkëfinancuar nga MAPL dhe SDC.

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevië, Zëvendësministri i Financave, Fatmir Gashi dhe Ambasadori Jean Hubert Lebet do të jenë të pranishëm dhe do t'ju drejtohen të pranishmëve gjatë ceremonisë.

Në këtë ngjarje janë të ftuar krytarët e komunave, kryesuesit e Kuvendeve të Komunave, drejtorë të komunave dhe zyrtarë tjerë komunal, përfaqësuesit e ministrive përkatëse, përfaqesuesit ndërkombëtar, komuniteti i donatorëve, përfaqësuesit e shoërisë civile dhe të tjerë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)