06 Mars 2021

Kosova dhe Maqedonia me projekte të përbashkëta infrastrukturore

Prishtinë, 29 tetor - Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, të enjten ka pritur në takim ministrin e Transportit të Maqedonisë së Veriut, Blagoj Boçvarski.

Në këtë takim njoftues, ministrat e të dyja shteteve diskutuan rreth punëve të përbashkëta që do realizojnë shumë shpejt.

Abrashi tregoi se janë dakorduar për pikën e përbashkët kufitare që do të shkurtojë kohën e pritjes së qytetarëve dhe transportit të mallrave.

Pikë të përbashkët Kosovë-Maqedoni do të ketë edhe në transportin hekurudhor, për të elektrifikimin e së cilës do të konkurrojnë bashkë në fonde të Bashkimit Evropian.

Ministri kosovar bëri me dije se në Strezemir të Dragashit, infrastruktura rrugore nga ana e Republikës së Kosovës është duke përfunduar, kur edhe do të hapet pika e re kufitare me Maqedoninë e Veriut.

Krahas këtyre, Abrashi bëri me dije se janë në prag të fillimi të fizibilitetit për rrugën Prizren-Tetovë dhe në bisedime të realizimit të projektit për gaz sjellësin.

Homologu i tij maqedonas, Blagoj Boçvarski, tregoi se janë duke punuar me plan dinamik në realizimin e pjesës së mbetur të autostradës “Arbën Xhaferi”, e cila pritet të përfundojë në vitin 2022.

Ai tha se janë në fazën e parë të punimeve të kësaj autostrade në anën e tyre dhe kap shifrën 110 milionë euro.

Ky takim i paraprinë mbledhjes së përbashkët të të dyja qeverive, për konkretizim më të mirë të projekteve. Po ashtu të dy ministrat u dakorduan që ta krijojnë një ekip të përbashkët për realizimin e projekteve infrastrukturore në mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Mars 2021 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe te varrezat e dëshmorëve të kombit te Kodra e Kuqe në Grabanicë. (Grabanicë, ora 9:00)  

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu, do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, Prekaz, ora 9:15)

 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:50)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hap ekspozitë me fotografi. (Prekaz, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën homazhe të varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00)

- Kolektivi i Marshojmë s'festojmë do të mbajë konferencë për media ku do të prononcohen rreth organizimit dhe manifestimit të 8 marsit 2021. (Amfiteatri në sheshin Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Mbahet turnir në volejboll në Skenderaj. (Skenderaj, ora 11:00)

-  Për nder të Epopesë së UÇK-së, një delegacion i Nismës Socialdemokrate do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapitarit të Komandant Kumanovës - Ismet Jashari. (Në qënder të qytetit të prizrenit, ora 11:30)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon homazhe në të gjitha komplekset memoriale të Dëshmorëve të UÇK-së, ora 12:00

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapidarit të Komandant Drinit - Ekrem Rexhes. (Përball Shtëpisë së Bardhë, ora 12:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë një fjalë në Ekspozitën me 59 fotografi, e cila do të mbahet në Prishtinë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë fjalim në Akademinë Përkujtimore në 23 vjetorin e rënies së Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe familjes Jashari. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar “Epopesë së UÇK-së”. *Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet - Artpolis organizon Performancen “A je çikë, a djalë?!”,  për të shënuar 8 Marsin-Ditën Ndërkombëtare të Gruas. (Teatri Oda në Prishtinë, ora 19:00)