18 Shkurt 2020

FMN paralajmëron se ekonomia globale vazhdon të përballet me rreziqe

Davos, 22 janar - Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se normat e ulëta të interesit dhe tensionet e ulura tregtare do t'i japin shtysë ekonomisë globale gjatë dy vjetëve të ardhshëm.

Raporti parashikon që rritja ekonomike botërore do të përshpejtohet nga 2.9 përqind vitin e kaluar në 3.3 për qind këtë vit dhe 3.4 për qind në 2021-shin.

Duke paraqitur raportin e parashikimit të ekonomisë globale në Davos të Zvicrës, shefja e FMN-së Kristalina Georgieva theksoi se ekonomia ndërkombëtare po merr një nxitje të konsiderueshme.

Ajo tha se marrëveshja e përkohshme tregtare e nënshkruar javën e kaluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina pritet të shtojë rritjen globale këtë vit, duke ulur tarifat dhe duke përmirësuar besimin e biznesit.

Megjithatë, FMN-ja paralajmëron se ekonomia globale vazhdon të përballet me një varg rreziqesh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shkurt 2020 - Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me rezultatet e anketës të klimës në biznes. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:30)

- Forumi për Udhëheqje dhe Diplomaci organizon debatin publik me temë “Si duhet ta adresojnë institucionet barazinë gjinore në pozicionet vendimmarrëse?”. (Kafiteri “Dit e Nat” ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit “Dialogu Kosovë-Serbi: Çfarë pas formimit të Qeverisë së re dhe përfshirjes amerikane?”, në një diskutim rreth të ardhmes së dialogut Kosovë - Serbi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit prezanton raportin e auditimit të performancës “Sistemi i Përcaktimit të Tarifave të Energjisë Elektrike, Termike dhe atyre të Ujësjellësit”. (Zyra Kombëtare e Auditimit, lagja “Arbëria”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Kryeministri Abin Kurti pret në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, z. Jean-Hubert Lebet. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët propozimi për formimin e grupeve të miqësisë, dhe propozimi i anëtarëve në delegacione për përfaqësim të Kuvendit më organizata ndërkombëtare. (Ndertesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim, kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela.   (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)
 
- Korabi Corporation organizon ceremoninë e hapjes së “Qendrës Inovative Korabi”, një qendër unike arsimore në fushën e kulinarisë si dhe do të mbahet “Nata e çokollatës belge”, një spektakël me çokollatën më të mirë në botë, që do të prezantohet nga çokollatrier me famë ndërkombëtare. (Zyrat e Korabi Corporation në Çagllavicë, ora 18:00)