23 Nëntor 2017

Eurozona do të regjistrojë rritjen më të shpejtë në dekadën e fundit

Bruksel, 11 nëntor - Komisioni Europian publikoi raportin e parashikimit ekonomik ku thuhet se sivjet Eurozona do të regjistrojë rritjen më të shpejtë në dekadën e fundit.

Ndërkohë, Komisioni rriti parashikimin për rritjen ekonomike të Eurozonës dhe mbarë Bashkimi Europian.

Sipas raportit, në vitin 2017, Eurozona dhe BE-ja kanë pasur përkatësisht rritje 2.2% dhe 2.3%, më të larta se se parashikimi i majit prej 1.7% dhe 1.9%.

Gjithashtu u parashikua që në vitin 2018, rritja ekonomike në Eurozonë dhe BE do të jenë 2.1% dhe në vitin 2019, kjo rritje do të jetë 1.9%.

Në këtë raport, u parashikua gjithashtu edhe niveli i inflacionit në Eurozonë, i cili sivjet është 1.5% dhe në vitin e ardhshëm u parashikuar 1.4%. Niveli i papunësë do të vijojë të ulet dhe do të arrijë në 9.1%, 8.5% dhe 7.9% përkatësisht në vitet 2017, 2018 dhe 2019.

Ekspertët theksojnë se mëkëmbjes 5-vjeçare, ekonomia europiane po rritet me ritme më të shpjeta, por ende përballet me sfida, si niveli i lartë i borxhit dhe rritja e ngadaltë e pagave. Prandaj, vendet anëtare të BE-së duhet të bëjnë më shumë përpjkeje për të ruajtur prirjen e tanishme të rritjes.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Nëntor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën për Energjinë e Ripërtëritshme në Sektorin e Prodhimit. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Save the Children në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit Shkencës dhe Technologjisë, organizojnë konferencën rajonale "Investimi në Kujdesin dhe Zhvillimin gjatë Fëmijërisë së Hershme: Faktet, Mundësitë dhe Sfidat". (Hotel International, rrugës për Lipjan, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do të mbajë ligjëratë në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan për qeverisjen e mirë. (Objekti i Univesitetit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 143 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 11:30)

- Joni Sefedini, nxënëse në klasën e tretë në Shkollën fillore “Nazim Gafurri” në Prishtinë, promovon librin e dytë të tij me titull “Dy arinj të humbur” dhe hapet ekspozita me piktura të tij. (Shkolla fillore “Nazim Gafurri”, ora 12:00)

- Me rastin e 17-vjetorit të vrasjes së veprimtarit, Xhemail Mustafa, Kryetari i LDK-se, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek varri i tij. (Fshati Gllamnik në Podujevë, ora 13:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon Konferencën “Volunteers in Action” përmes së cilës synohet vetëdijesimi i të rinjve mbi rëndësinë e filantropisë dhe punës vullnetare. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 14:00)

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatëse Ekaterina Trendafilova së bashku me Administratoren e Dhomave të Specializuara, dr. Fidelma Donlon, do të takohen me përfaqësues të shoqërisë civile zyrtarë të qeverisë si dhe me organizata vendore e ndërkombëtare për të diskutuar veprimtarinë e Dhomave të Specializuar.  (Hotel Garden n lagjen Kalabria, ora 14:30)

- Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa me Nenkryetarin e LDK-së, z. Lutfi Haziri, do të mbajnë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 15:00)

- Hapet ekspozita e artistes znj. Emiranda Beka. (Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës, ora 19:00)