15 Dhjetor 2018

Ekonomia kineze pritet të rritet 6.7 për qind në vitin 2018

Pekin, 6 janar - Sipas parashikimit të ri, ekonomia e Kinës do të ruajë rritjen e qëndrueshme edhe këtë vit. Rritja parashikohet të jetë 6.7% në vitin 2018.

Parashikimi vjen nga raporti i Bankës së Komunikimeve mbi perspektivën ekonomike dhe financiare të Kinës.

Thuhet se investimi i brendshëm do të rritet me një ritëm më të ngadaltë, por konsumi do të rritet në mënyrë të qëndrueshme.

"Rritja e investimeve në asetet fikse mund të jetë më e ngadalshme, kryesisht për shkak të përshtatjes strukturore të ekonomisë kineze gjatë një periudhe të gjatë kohore".

"Është e qartë se kërkesa për investime në asetet fikse është më pak e fortë sesa më parë, por do të vazhdojë rritjen e qëndrueshme, vlerësimi ynë është mbi 6.5%," tha kryeekonomisti i Bankës Lian Ping.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 dhjetor 2018 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 42 deputetëve për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për miratimin e Projekt-rezolutës mbi procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon Kuvendin Vjetor të 16-të të Anëtareve. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe tek shtatorja e Heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti. (Shtatorja e Zahir Pajazitit në Prishtinë, ora 11:00)

- Gjimnazi "Hasan Nahi", organizon testin fazës së parë te garës e inteligjencës "Eureka". (Gjimnazi "Hasan Nahi", ora 11:00)

- Autostrada Biennale organzon konferencën vjetore “Revolucioni Jemi Ne - La Rivoluzione Siamo Noi” në të cilën prezanton "Autostraden Bienaleve: Libri i Përbashkët". (Muzeu Arkeologjik në Prizren, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe tek tek varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, dhe tek varri i veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare Adem Demaçi. (Velani, ora 11:15)

- Fëmijët e lagjeve për rreth Parkut së bashku me prindërit e tyre shoqërues do të organizojnë protestën kunder degradimit të Parkut! (Tek anfiteatri në Parkë, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe tek varrezat e familjes Jashari në Prekaz. (Prekaz, ora 12:00)

- Ambasada Gjermane së bashku me Diakonie Kosova në Mitrovicë organizon tregun tradicional të Krishtlindjeve. (Oborri i Diakonie Kosova në Mitrovicë, ora 15:00)