15 Dhjetor 2019

D+ dhe BIRN publikojnë raportin nga monitorimi i i ATK-së

Prishtinë, 2 dhjetor - Demokracia Plus (D+) dhe Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese (BIRN Kosova), me përkrahje të Ambasadës së Britanisë së Madhe në Prishtinë, organizojnë tryezën për Integritetin në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK).

Në tryezë do të publikohet edhe raporti për gjetjet nga monitorimi i drejtpërdrejtë i ATK-së, për periudhën kohore prill - nëntor 2019.

Pjesëmarrës në tryezë janë: drejtori i ATK-së, përfaqësues nga Ministra e Financave, përfaqësues nga Ambasada Britanike,  përfaqësues nga LVV e LDK, Kuvendi i Kosovës, OJQ dhe institucionet relevante.

 Ky është viti i dytë që D+ dhe BIRN Kosova me mbështetjen e Ambasadës Britanike në Kosovë publikojnë raporte rreth etikës dhe disiplinës në ATK. Raportet paraprake të publikuara mbi këtë temë mund t’i gjeni më poshtë:

- Analizë e Situatës dhe Identifikimi i Nevojave.

- Raporti i monitorimit të integritetit në Administratën Tatimore të Kosovës

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)