27 Tetor 2020

BERZH: Rritje e PBB-së në Kosovë ngadalësohet për 5 për qind

Prishtinë, 1 tetor - Banka Europiane për Rindërtimin dhe Zhvillimin (BERZH) në parashikimin më të fundit të rritjes Prospektives Ekonomike Rajonale dhe rezultatet e një studimi mbi ndikimin e krizës së koronavirusit në lidhje me Kosovën, ka gjetur se me fillimin e pandemisë, shkalla e rritjes së PBB-së në Kosovë u ngadalësua në 1.3 përqind nga viti në vit në tremujori i parë i vitit 2020, nga 4.2 përqind në 2019.

Ngadalësimi sipas BERZH erdhi kryesisht në prapavijë të rënies investimet dhe ndërtimi, eksportet e shërbimeve, të cilat lidhen kryesisht me vendet e mëdha diaspora dhe vizitat e tyre në vend, regjistruan a rënie prej 35 përqind nga viti në vit në gjysmën e parë të Në të kundërt, eksportet e mallrave janë kryer çuditërisht mirë, duke u rritur me 20 përqind nga viti në vit, kryesisht në mbështetje të zgjerimit të eksporteve të bazës metalet dhe produktet kimike.

Në mënyrë të ngjashme, remitancat prurjet qëndruan të forta, me 10 për qind nga viti në vit shtatë muajt e parë të vitit 2020.

Inflacioni vjetor u kthye negativ në korrik 2020, i nxitur nga të dobëtit kërkesa për shkak të masave të bllokimit.

Shkalla e papunësisë ra lehtë në tremujorin e parë të 2020, në 25 përqind, por që atëherë mund të jetë rritur.

Në prill të vitit 2020, qeveria miratoi një emergjencë paketa e ndihmave që mbështeste punësimin, bashkitë dhe njerëzit në nevojë.

Në qershor, i ri qeveria miratoi një ekonomi afatmesme paketa e rimëkëmbjes që mbulon periudhën 2020-2023 dhe duke synuar lehtësimin e aksesit në financa, uljen e taksave barra, mbështetja e punësimit, bujqësia si dhe ndërmarrjet publike.

Pas një tkurrje të PBB-së prej 5.0 për cent në vitin 2020 pritet një kthim prej 4.0 përqind në 2021, me kërkesën e brendshme që vazhdon të jetë shtytësi kryesor i rritjes. Rreziqet për projeksionin janë aktive dobësitë pasi epidemia mund të intensifikohet përsëri.

Rreziqet e mëtejshme lidhen me dobësitë e vazhdueshme në zona e menaxhimit të investimeve publike dhe rimëkëmbja më e ngadaltë se sa ishte parashikuar në tregtinë kryesore partnerë në BE.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2020 - Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me zhvillimet në Policinë e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, do të bëjnë shpërndarjen e motokultivatorëve me frezë, në kuadër të prjektit: “Furnizimi me Mekanizëm Bujqësorë”. (Tek parkingu mbrapa Shtëpisë së Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrotn interpretimin e ligjshmërisë së përzgjedhjes sē drejtorit gjeneral të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, raporton në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, lidhur me emërimet e fundit në bordet e përkohshme; gjendjen dhe veprimet e Qeverisë në Ndërmarrjen Trepça ShA; për funksionimin dhe operimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nënshkruan Marrëveshje të Mirëkuptimit me Institucionet e Arsimit të Lartë të Kosovës. (Objekti i ish-MZHE-së, ora 11:00)

- Drejtuesit e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të protestojnë. (Para ndërtesës së Ministrisë së Bujqësisë, ora 11:00)

-  Lëvizja FOL organizon forumin online FOL Hapur me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar  Nicholas Abbott ku nder të tjera do të diskutohet edhe kontributi i Mbretërisë së Bashkuar për qeverisjen e mirë në Kosovë, veçanërisht në procesin e rekrutimit si dhe do të diskutojmë për sfidat kryesore të Kosovës, në të ardhmen e afërt. (Përmes platformës online ZOOM - https://zoom.us/j/97706999692, ora 11:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti vendos kurora me lule te shtatorja e Ukë Bytyçit, me rastin e 18 vjetorit të vrasjes së tij. (Oborri i Komunës në Suharekë, ora 12:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes do të zhvillojë një vizitë pune në pikën kufitare në Merdare lidhur me zbatimin e marrëveshjeve Kosovë - Serbi. ​(Pika kufitare në Merdare, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Bujar Dugolli. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me mbështetje nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur do të publikojë hulumtimin "Ndikimi i Pandemisë Covid-19 në gjendjen ekonomike të gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve". (Hapësira e Fondacionit 17, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur e Projektligjin për të drejtën ndërkombëtare Private. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shërbimin e jashtëm të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Drejtore Menaxhuese te AKP-se Mrika Tahiri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)