23 Tetor 2018

Bëhet certifikimi i 150 pjesëmarrësve të programit “Coca-Cola Përkrah Rininë”

Prishtinë, 15 maj - Kompania Coca-Cola HBC Kosova organizoi Eventin e Rrjetëzimit dhe Certifikimit të të rinjve në kuadër të programit “Coca-Cola përkrah Rininë”. Ngjarja ka shërbyer si urë lidhëse në mes të 150 pjesëmarrësve të suksesshëm të trajnimit dhe punëdhënësve potencial. Me këtë organizim u shënua edhe mbyllja e fazës së parë të këtij projekti i cili filloi në prill 2018.

Qëllimi kryesor i programit “Coca-Cola përkrah Rininë” është ofrimi i mundësisë të rinjve për tranjim, këshillim dhe mbështetje duke i ndihmuar ata të jenë të përgatitur për punësim kuptimplotë. Kjo iniciativë ambicioze e cila drejtohet në nivel global nga Coca-Cola HBC, këtë vit do të ofrojë trajnime për 300 të rinj të papunë anembanë Kosovës.

Me këtë rast drejtori i Coca-Cola HBC Kosova, z. Neritan Tira theksoi se Coca-Cola HBC do të vazhdojë të përkrah rininë kosovare.

“Kjo ngjarje sot nuk është vetëm kurorëzimi i një faze të parë por edhe një mundësi, një urë për të krijuar lidhjen mes juve si punëdhënës dhe këtyre të rinjve plot me pasion dhe dëshirë për të filluar udhën e tyre drejt një të ardhme emocionuese”, u shpreh z.Tira.

Të pranishëm në këtë event ishin edhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës  z. Greg Delawie, i cili përgëzoi kompaninë Coca-Cola për këtë program dhe inkurajoi edhe bizneset tjera të ndjekin këtë rrugë.

“Më vjen mirë që po shoh përpjekjet e Coca-Cola-s që të sjellë të mira për komunitetin, gjithashtu inkurajoj edhe bizneset tjera që të ndjekin rrugën e saj. Shpresoj që të shoh Coca-Cola-n duke shërbyer si frymëzim për ndërmarrjet shoqërore”, tha Delawie.

 Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë z. Heset Sahiti ka deklaruar se ky program është i veçantë, i cili, siç tha ai, ka pasur përkrahjen e MAShT-it që nga fillimi.

“Të gjithë e dimë se papunësia është e madhe. Të rinjtë kur të përfundojnë studimet nuk mund te gjejnë punë. Mundësia që u jepni këtyre kategorive është për t’u lavdëruar. Uroj që ky program të arrijë rezultatet që të rinjtë të kryejnë praktikë dhe një pjesë e tyre të gjejnë vende pune, që të sigurojnë mirëqenie për veten dhe familjen e tyre”, tha Sahiti.

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka mirëpritur këtë program, derisa ka ofruar mbështetjen e komunës për kompanitë që ofrojnë përkrahje për rininë dhe mundësi punësimi për ta.

“Ju ofroj përkrahje kompanive që ofrojnë mundësi punësimi në komunën tonë. Çdo iniciativë që u ofron mbështetje rinisë, do të jemi afër jush”, tha ai.

Përfaqësuesit e bizneseve si dhe pjesëmarrësit e programit patën mundësi të njohftohen dh të bashkëbisedojnë për mundësitë e ndonjë bashkëpunimi në të ardhmen. 

Projekti “Coca-Cola përkrah Rininë”, është realizuar me mbështetjen e institucioneve si Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Komunës së Prishtinës, Agjencionit të Punësimit, Odës Ekonomike Amerikane, ICK, Venture Up dhe Rrjetit CSR në Kosovë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 tetor 2018  - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim deputetin e Parlamentit të Gjermanisë, Peter Beyer. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë të Kosovës. (Ministria për Forcën e Sigurisë të Kosovës në Prishtinë, ora 9:25)

- Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Prizren, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët formimi i grupeve punuese për Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes, Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjin për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim zëvendës-ndihmës sekretarin e shtetit amerikan, Matthew Palmer.  (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Me rastin e vizitës së zotit Peter Beyer, deputet në Bundestag, në Kosovë, Ambasada Gjermane organizon një takim me gazetarë. (Ambasada Gjermane, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon hapjen e  fushatës së titulluar “Dhuna nuk arsyetohet”.  (Sheshi ”Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit për mbështetjen e punës së AKI-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit me temë “Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial sipas këndvështrimit dhe vlerësimit të qytetarëve". (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës pret në takim zëvendës ndihmës Sekretarin e Shtetit Amerikan, Matthew Palmer. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:45)

- Ministri për Forcën e Sigurisë të Kosovës, Rrustem Berisha dhe Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Ministrisë se FSK-së, ora 10:50)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Propozim - vendimit të Qeverisë për kandidatet për kryesues të Bordit të ZRRE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të paraqiten rekomandimet e KDI-së, lidhur me të drejtat e punëtorëve në sektorin privat dhe rreziqet me të cilat përballen në vendin e punës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Mbrojtjes të Malit të Zi,  Predrag Bošković. (Kabineti i Presidentit, ora 11:20 - vetëm pamje) 

- Qendra për Paqe dhe Tolerancë në përkrahje nga OSBE dhe në bashkëpunim me Komunën e Vitisë dhe me shkollat e mesme në këtë komunë organizon aktivitetin e pastrimit të Parkut të Qytetit në Viti. (Parku i Qytetit në Viti, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i kërkesave të Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës lidhur me Projektligjin për Pagat dhe Zyrtarët Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së parë të Shkollës së Lartë Profesionale - Cacttus Education. (Hotel Sirius, ora 15:00)