23 Janar 2020

Bashkimit Evropian harton plane për të luftuar pastrimin e parave

Bruksel, 7 dhjetor - Ministrat e financave të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për të hartuar plane për të luftuar pastrimin e parave, pas një vargu zbulimesh në lidhje me sasi të mëdha parash të pista që kanë qarkulluar nëpër bankat evropiane.

Zv.presidenti Ekzekutiv dhe Komisionari për Ekonominë i BE-së Valdis Dombrovskis shprehet:

"Kur kemi pasur skandale të shumta të pastrimit të parave në të gjithë BE-në, Komisioni (Evropian) ka reaguar dhe ka bërë propozime konkrete për të forcuar rolin e autoriteteve mbikëqyrëse evropiane, konkretisht të Autoritetit Bankar Evropian, në fushën e pastrimit të parave, sidomos lidhur me situatat kur autoritetet kompetente kombëtare nuk reagojnë në kohë ose në mënyrë të mjaftueshme lidhur me mangësitë në zbatimin e planit kundër pastrimit të parave."

Vjet BE-ja përjetoi skandalin e vet më të madh për sa i përket pastrimit të parave, kur u zbulua se 220 miliardë dollarë amerikanë pagesa të dyshimta ishin bërë në periudhën e viteve 2007 - 2015.

Që atëherë ka pasur disa raste të tjera, më i fundit nga të cilët përfshin huadhënësen më të madhe të Maltës, Bankën e Valetës, që sipas Bankës Qendrore Evropiane, për vite të tëra nuk ishte marrë me problemin e rreziqeve të parave të pista.

Ministrat thanë në një deklaratë se një organ i BE-së duhet të marrë parasysh krijimin e "një strukture të pavarur dhe me fuqi të drejtpërdrejta" mbi bankat, ndërsa ishin kundër një lëvizjeje të tillë vitin e kaluar.

Ministri i Financave i Maltës theksoi se ai e mbështet plotësisht një masë të tillë.

Qeveria malteze ka konfirmuar gjithashtu mbështetjen për Bankën e Valetës në pronësi shtetërore, pas mangësive të shfaqura muajin e kaluar prej saj për sa i përket çështjes së parave të pista. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2020 - Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha dhe asambleisiti i komunës së Prishtinës, Leutrim Retkoceri, do të mbajnë konferencë për media lidhur me situaten rreth liqenit të Badovcit. (Zyret e Degës së PDK-së, afër stadiumit dhe ambasadës kroate, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pret në takim të dërguarin e posaçëm të ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadorin Richard Grenell. (Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit, ora 11:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon sesionin e diskutimit me Ndihmës Asistentin e Sekretarit të Departamentit të Shtetit, Jorgan K. Andrews, Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Promovohet partneriteti në mes të Kolegjit Iliria dhe Swiss UMEF University. (Kolegji Iliria, ora 12:00) 

-  Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve Jorgen Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit te donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku Byroja për Çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit pajisje me vlerë rreth 100,000.00 dollarë. (Shërbimi Korrektues in Kosovës, Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ora 14:00)

- Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Suharekës. (Shkolla e Mesme Profesionale "Abdyl Rama" në Shirokë, ora 14:30)

- Bëhet lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje të publikut, projekt ky i cili është realizuar në Komunën e Prizrenit, me financim të OSBE-së dhe e implementuar nga ana e kompanisë Appdec. (Shtëpia e Bardhë, ora 15:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019” për Kosovën i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 18:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell. (Restoranti “Renaissance” në Prishtinë, ora 19:30)