21 Nëntor 2018

Banka Qendrore turke rrit ndjeshëm normën e interesit

Ankara, 14 shtator - Banka Qendrore e Turqisë rriti të enjten normën e interesit në një vlerë të majme, me 6.25 për qind, rritja më e madhe e bërë ndonjëherë gjatë 15 viteve në pushtet të presidentit Tayyip Erdogan.

Kjo me qëllimin për të forcuar lirën turke dhe ndoshta lehtësuar shqetësimet e investitorëve mbi ndikimin e zotit Erdogan në politikën monetare.

Vendimi erdhi megjithëse presidenti Erdogan e përsëriti kundërshtimin e tij ndaj normave të larta të interesiti më herët gjatë ditës së enjte, duke thënë se inflacioni i lartë ishte rezultat i hapave të gabuara të Bankës Qendrore.

Kjo e fundit tha se megjithatë ekziston ende një rrezik potencial lidhur me perspektivën e inflacionit nisur nga ajo që njihet si “përkeqësim në sjelljen e çmimeve” pavarësisht kushteve edhe më të dobëta të kërkesës së brendshme.

"Prandaj, banka vendosi të zbatojë një politikë shtrëngimi të fortë monetar, për të mbështetur stabilitetin e çmimeve" thuhej në deklaratën e saj.

Pak përpara se banka të njoftonte vendimin mbi normat, presidenti Tayyip Erdogan e kritikoi ashpër Bankën Qendrore të Turqisë për marrjen e "hapave të gabuar" lidhur me inflacionin dhe përsëriti kundërshtimin e tij ndaj normave të larta të interesit.

"Nëse thoni se inflacioni është shkaku dhe normat e interesit janë pasoja, nuk e kuptoni këtë punë", tha zoti Erdogan, duke shtuar se ai nuk e kishte parë qoftë dhe një herë bankën, të bënte një parashikim të saktë të inflacionit.

Lira, ra më shumë se 2.5 për qind pas komenteve të presidentit Erdogan, më shumë se 6.5 lira krahasuar me dollarin amerikan.

Zoti Erdogan, i cili e sheh zhvlerësimin e lirës si një luftë ekonomike, tha se monedha po përjeton "paqëndrueshmëri të rreme" dhe se problemet e fundit të Turqisë janë rezultat i manipulimit.

Fitorja në zgjedhjet e qershorit, të cilat i dhanë zotit Erdogan fuqi të reja presidenciale, ushqyen shqetësimet për marrjen nga ana e tij të më shumë përgjegjësive lidhur me ekonominë dhe politikën monetare të vendit.

Në fjalimin e tij të enjten presidenti turk kritikoi gjithashtu bankat private, duke thënë se disa prej tyre kishin rritur normat e interesit deri në 50 për qind, më shumë se dyfishi i normës bazë të Bankës Qendrore prej 17.75 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 nëntor 2018 - Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Delegacionit të Qeverisë Gjermane Dirk Schattschneider nënshkruajnë Protokollin ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Gjermanisë, ku me këtë rast konfirmohen zotimet e Qeverisë Gjermane për Bashkëpunim Teknik dhe Financiar për vitet 2018-2019, në vlerë prej 60.05 milionë euro. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P-32, ora 9:30)

-  Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Vitisë, Sokol Haliti. (Objekti i Komunës së Vitisë, ora 9:30) 

- Zyra Ligjore e Zyrës së Kryeministrit në bashkëpunim me International Finance Corporation lansojnë versionin e përditësuar të Regjistrit Qendror të Lejeve dhe Licencave. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:45) 

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale z. Skender Reçica raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me vonesat në përmbushjen e agjendës legjislative, rojeksionet buxhetore të Ministrisë së Punës si dhe zatimi i Ligjit për personat e dhunuar gjatë luftës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 302, ora 10:00)

- Organizata ndërkombëtare e të drejtave të njeriut, Civil Rights Defenders organizon Samitin e Romëve të Ballkanit Perëndimor 2018. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do ta vizitojë ndermarrjen "Horrikultura". (Objekti i Hortikulturës pranë brigades se zjarrfikësve në rrugën "Tahir Zajmi", ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa shqyrton Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e RepublikÑ‘s së KosovÑ‘s për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”,  Let’s Do It do të organizoj tryezë me qëllim të diskutimit të të arriturave të komunave të rajonit të Gjilanit në fushatën e pastrimit nga data 15 shtator e deri më tani. (Restorant “Vali Ranch” në Gjilan, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 interviston Ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj, ish-UD Drejtorit të Departamentit të Aviacionit Civil, Ismail Berisha, Drejtorin e Agjencisë së Shërbimeve të Navigacionit Ajror Bahri Nuredini dhe Inspektorin e Përgjithshëm të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shkelzen Sopjani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Lëvizjes Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e Vetëvendosjes në lagjën Arbëria, ora 11:00)

- Kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i Xhavit Ahmetit, në 22 vjetorin e vdekjes së tij. (Varrezat e Prishtinës, lagjja Arbëri, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Podujevës, Agim Veliu. (Objekti i Komunës së Podujevës, ora 11:30)

- Promovohet libri me titull "Roli i Drejtorisë së Arsimit në Reformimin e Shkollës dhe Arsimit në Klinë 1999-2017” i autores Suzan Gjergji. (Qendra e Kulturës” Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e përbashkët e përurimit të vënies në zbatim të Sistemit të Menaxhimit Informativ të Lëndëve në gjykatat dhe prokuroritë e Republikës së Kosovës. (Objekti i Gjykatës Themelore të Ferizajt, ora 13:00)

- Bëhet promovimi i librit të historianit,Valon Jashari “Kryengritja Çlirimtare në Kosovë Lindore gjatë viteve 1999-2001". (Biblioteka Kombëtare ‘Pjetër Bogdani”,  ora 15:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës "Nën Presion - Fakte nga arkitektura socialiste në Shqipëri" nga Gjergj Islami dhe Denada Veizaj. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë, mbanë konferencë për media. (Objekti i çerdhës në Kodrën e Trimave, )