15 Dhjetor 2019

ATK prezanton inkasimin e të hyrave, borxheve dhe konfiskimin e pasurisë

Prishtinë, 19 korrik - Drejtori i Përgjithshëm i Administrates Tatimore te Kosovës Ilir Murtezaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantohen të arriturat e Administratës Tatimore të Kosovës për periudhën Janar-Qershor 2019.

Në këtë konferencë prezent do të jetë Ministri i Financave Bedri Hamza.

Pikat kryesor të kësaj konference do të jenë: inkasimi i të hyrave Janar-Qershor 2019, trajtimi i borxheve, mbledhja e ndëshkimeve, konfiskimi i pasurisë, trajtimi i borxheve kritike, anulimi i borxheve, pasivizimi i borxheve, automatizimi i proceseve të punës, parandalimi dhe luftimi  i ekonomisë jo-formale, plani Afatmesëm i Reformës 2019-2021, implemetimi i Planit për Përmirësimin e Përmbushjes në Sektorin e Ndërtimtarisë 2019-2021, etj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)