19 Janar 2019

AKB mbledh bizneset kosovare, spanjolle, amerikane, franceze e italiane

Prishtinë, 7 nëntor - Mbi shtatëdhjetë biznese nga vende të ndryshme si nga Amerika, Franca, Italia, Spanja  e Kosova nga lemenj të ndryshme janë takuar në  kryeqyetetin e Kosovës, organizuar nga Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe të cilat kanë arritur marrëveshje bashkëpunimi me bizneset kosovare, gjatë takimit B2B.

Delegacioni i bizneseve po merr pjesë në një takim ekonomik me biznesmenët kosovarë ku janë arritur edhe marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet tyre. Qëllimi është të thellojë bashkëpunimin dhe të gjejë mënyra për të rritur investimet në këtë vend.

Kryetari i AKB-së, shtoi se frytet e këtyre bashkëpunimeve ekonomike ndërmjet bizneseve do të shihen në të ardhmen e të cilat do të ndikojnë edhe në forcimin e raporteve politike ndërmjet dy shteteve.

“Kosova ka arritur të tërheqë investitorë nga vende të ndryshme, ku tashmë kemi  një ekonomi më të mirë se më parë. Krahas bizneseve nga vende të shumta, këtu janë edhe investitorët spanjollë, e të cilët për herë të parë janë në vendin tonë që akoma  shteti i këtyre bizneseve nuk e ka njohur, por pritet që pas kësaj vizite këta biznesmen të ndërrojnë edhe mendjen e zyrtarëve spanjoll, në mënyrë që pos thellimit të lidhjeve ekonomike, të thellohen edhe ato politike”, tha Agim Shahini, kryetar i AKB-së.    

Përfaqësuesit e mbi 70 kompanive nga fusha të njëjta pas takimeve kanë arritur bashkëpunime për eksporte e importe dhe do të shikohen edhe mundësit e investimeve të cilat pritet të ndodhin nga viti i ardhshëm.

Delegacioni i bizneseve do të vazhdoi me vizita në biznese të ndryshme të vendit e sidomos në ato prodhuese.

Nga ana tjetër vizita e delegacionit spanjoll ka bërë edhe bujë të madhe në mediat spanjolle, të cilat kanë pasqyruar vizitën e bizneseve spanjolle, mikëpritjen e shkëlqyer dhe imazhin e mirë të Kosovës.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)

- Drejtori i Klinikës Emergjente, dr. Basri Lenjani, do të mbajë konferencë për medie. Në konferencë do të jepet qëndrimi zyrtar në lidhje me videon që ka qarkulluar në medie, për kinse mos ofrimin e shërbimeve shëndetësore ndaj një qytetari. (Klinika Emergjente, ora 13:00)