22 Janar 2021

Verërat e Kosovës me çmime ndërkombëtare për cilësi

Rahovec, Gjakovë, 21 dhjetor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti,  vizitoi sot Rahovecit dhe Gjakovën, ku me prodhuesit e verës dhe blegtorët, bisedoi për pakot e Qeverisë për mbështetje ndërmarrësve vendor, në kohën kur Kosova sikurse i gjithë globi, po përballet me pasojat e pandemisë Covid-19.

Në përurimin e objektit të mikrovinifikimit, Kryeministri Hoti tha se me këtë laborator modern përmbyllet gjithë cikli i mbështetjes që Qeveria i jep bujqësisë dhe vreshtarisë.  

“Është me shumë interes, është mundësi për nxënësit dhe studentët që të kryejnë praktikën e nevojshme. Na duhen ekspertë të kësaj fushe dhe unë jam i bindur që me qasjen e Qeverisë dhe mbështetjen që kemi marrë nga ekspertë ndërkombëtarë, si dhe me njerëzit e këtij regjioni që janë shumë punëtorë dhe të përkushtuar për këtë veprimtari, për disa vite ne do të vendosemi në hartën evropiane sa i përket vreshtave dhe prodhimit të verës”, u shpreh Kryeministri Hoti.

Kryeministri Hoti, tek “Bodrumi i Vjetër”, shprehu kënaqësinë e tij me zhvillimin e këtij bodrumi, verërat e të cilit kanë fituar çmime ndërkombëtare për cilësi.

“Sa herë që vij këtu impresionohem me punën e jashtëzakonshme dhe cilësore, sipas standardeve më të larta ndërkombëtare të prodhimit të verës”, tha ai.  

Vizitën në Rahovec, Kryeministri Hoti, e përmbylli në kompaninë e verarisë “Biopak”, ku edhe përcolli porosinë se bujqësia, përfshirë këtu vreshtarinë dhe prodhimin e verës, janë prioritet i Qeverisë.

Ndërsa në orët e pasdites Kryeministri Hoti morri pjesë në inaugurimin e një ferme, në fshatin Bërkoc, të Komunës së Gjakovës.

 “Më vjen mirë që po kompletohet ngadalë rrjeti i fermerëve, që i plotëson standardet më të mira për këtë veprimtari”, u shpreh ai.

Gjatë vizitës në Rahovec dhe Gjakovë, Kryeministri Hoti ishte i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, z. Besian Mustafa. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me përfaqësuesit e SBASHK-ut, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Ibrahim Mustafes për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet konferenca vjetore e Prokurorëve, e cila këtë vit për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, organizohet në formë virtuale. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, për nder të 23 vjetorit të triumfit të familjes Jashari ndaj sulmit të dytë të forcave serbe, do të bëjnë homazhe në shenjë nderimi për heroizmin e jashtëzakonshëm të familjes Jashari. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i komunës Xhafer Tahiri, prezanton Planin për Rimëkëmbje Ekonomike të Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)