15 Dhjetor 2019

Vazhdojnë punimet për rregullimin e shtratit të lumit “Ibër” dhe “Sitnica”

Mitrovicë, 26 nëntor - Drejtori për Shërbime Publike dhe Infrastrukturë, Naser Muja, ka dalur për të parë për së afërmi punimet të cilat janë duke u zhvilluar për rregullimin e shtratit të lumit “Ibër” dhe “Sitnica”.

Drejtori Muja, gjatë inspektimit është shprehur mjaft i kënaqur me dinamikën e punimeve të cilat janë duke u bërë për rregullimin e shtratit të lumenjve “Ibër” dhe ”Sitnica”, ku përveç rregullimit të shtretërve, këto projekte parashihen të kenë shtegun për këmbësor, hapësira gjelbërimi, ndriçim publik, mure mbrojtëse, ura kaluese apo pragu kapërderdhës, i cili do të shërbej si pushimore, dhe do të bëhen vende shumë atraktive për qytetarët e Mitrovicës.

Po ashtu, drejtori Muja, theksoi se rregullimi i këtyre shtretërve të lumenjve përveç aspektit rekreativ, ka rëndësi të madhe edhe në parandalimin e vërshimeve, që zakonisht kanë shkaktuar këta lumenj.

Vlen të theksohet se, këto projekte realizohen si bashkëfinancim mes komunës së Mitrovicës, dhe Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, me ç’rast të dy projektet parashihet të kushtojnë rreth 8 milionë euro.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)